Bundesliga: Λυτρώθηκε από τον Χάρι Κέιν η Μπάγερν Μονάχου

Ο «άγιος» Χάρι Κέιν γλίτωσε την  Μπάγερν Μονάχου  από την Λειψία.

Για την 23η αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος, η Μπάγερν νίκησε με 2-1 την Λειψία και επέστρεψε στις νίκες φτάνοντας στους 53 βαθμούς και παραμένοντας στο -7 από την Μπάγερ Λεβερκούζεν που είναι πρώτη.

Οι «βαυαροί» στο πρώτο μέρος είχαν την ανούσια κατοχή της μπάλας, αλλά και η Λειψία δεν είχε αρκετές ευκαιρίες. Στο 56’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κέιν. Στο 70’ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Σέσκο  στο 70’.

Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και όλα έδειχναν πως το ματς θα λήξει στην ισοπαλία. Όμως ο Χάρι Κέιν στο 90’+1′ έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Η Γκλάντμπαχ νίκησε με 5 -2 την Μπόχουμ. Οι Die Fohlen μπήκαν δυναμικά και άνοιξαν το σκορ στο  29′ με γκολ του Νγκουμού, ενώ μόλις έξι λεπτά αργότερα (35′), ο Βάιγκλ έκανε το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο Ρέιτζ έκανε το 3-0 στο 72′, πριν ο Χόφμαν μειώσει για τους φιλοξενούμενους στο 75′. Ωστόσο, στο 78′ ο Σιεμπάτσο σκόραρε το τέταρτο γκολ των γηπεδούχων, με τον Σλότερμπεκ να κάνει το 4-2.  Στο 88′ ο Χονοράτ έκανε το τελικό 5-2.

Η Στουργκάρδη έμεινε στο 1-1 με την Κολωνία Ο Μίλοτ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο 53′, αλλά ο Μαρτέλ ισοφάρισε για το τελικό 1-1 στο 62’.

Ουνιόν και Χάιντενχαϊμ μοιράστηκαν βαθμούς . Οι φιλοξενούμενοι  άνοιξαν το σκορ στο 3’ με τον Ντοβεντάν, πριν οι Γκόζενς (44′) και Σάφερ (45’+2′) φέρουν τούμπα το ματς για την Ουνιόν, ενώ ο Μπέστε ισοφάρισε για το τελικό 2-2 στο 71′.