Premier League: Διέλυσε τη Νιούκαστλ με “4άρα” η Άρσεναλ και παρέμεινε στο κυνήγι της κορυφής

Με νίκες συνέχισαν η Άρσεναλ και η Μάντσεστερ Σίτι

Στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Premier League, η Άρσεναλ επιβλήθηκε της Νιούκαστλ με 4-1 στο “Έμιρειτς”  και πλέον βρίσκεται στο -1 από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Οι “κανονιέρηδες” προηγήθηκαν στο 18ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γκαμπριέλ έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Μπότμαν και κατέληξε στα δίχτυα. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μαρτινέλι έκανε μια εξαιρετική μεταβίβαση για τον Χάβερτς, ο οποίος πλάσαρε και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (0-2).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Άρσεναλ είχε εξίσου πολλές ευκαιρίες και στο 65ο λεπτό κατάφερε να βρει και άλλο γκολ. Ο Χάβερτς βρήκε τον Σάκα δεξιά στην περιοχή, αυτός ντρίπλαρε, σούταρε και έκανε το 0-3. Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε ωστόσο ο Κίβιορ με κεφαλιά έγραψε το 0-4.

Οι “καρακάξες” το μόνο που μπόρεσαν  ήταν να μειώσουν στο 84′ με τον Γουίλοκ.

Νωρίτερα, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Μπόρνμουθ με 0-1 και βρέθηκε ξανά στο -1 από την κορυφή της βαθμολογίας και την πρώτη Λίβερπουλ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Τζέιμς Φόντεν από κοντινή απόσταση.