Bundesliga: Με μαέστρο τον Σάντσο νίκησε η Ντόρτμουντ

Ο Τζέιντον Σάντσο βοήθησε την Μπορούσια Ντόρτμουντ να νικήσει.

Για την 17η αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος, η Ντόρτμουντ  πήρε το τρίποντο φιλοδωρώντας την τελευταία  Ντάρμστατ με 3 γκολ (0-3).

Η Ντάρμσταντ ξεκίνησε με αυτοπεποίθηση τον αγώνα ανοίγοντας το σκορ στο 24΄με τον  Μπραντ  έπειτα από προσπάθεια του Γκίτενς

Οι γηπεδούχοι δυσκολευόταν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, ωστόσο, προσπάθησαν να απειλήσουν  με τον Σκάρκε

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τόρστεν Λίμπερκνεχτ προσπαθούσε να βρει τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι, αλλά η Ντόρτμουντ είχε έναν άσο στο μανίκι της διότι ο Μουκόκο πέτυχε το 0-3 στο 77’. Ο Ρόις στο 55’ είχε κάνει το 0-2.

Οι Βεστφαλοί ανεβήκαν στην  4η θέση και μπήκε σε τροχιά Champions League και αφήνοντας την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην 5η θέση. Η Ντάρμσταντ, δείχνει ανήμπορη μένοντας στην τελευταία θέση με 10 βαθμούς σε 17 ματς.