Premier League: Τεράστια ανατροπή της Σίτι επί της Νιούκαστλ με ήρωα Ντε Μπρόινε

Ανατροπή στην ανατροπή για τη Μάντσεστερ Σίτι επί της Νιούκαστλ και άνοδος στη 2η θέση.

Για την 21η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Νιούκαστλ με 2-3 στο “St. James Park” και μείωσε τη διαφορά της στους δύο βαθμούς από την πρώτη Λίβερπουλ.

Η Νιούκαστλ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 2ο λεπτό ο Ίσακ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, γύρισε τη μπάλα στον Λόνγκσταφ από κοντά που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Σουηδός ήταν οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι τέσσερα λεπτά αργότερα, είχαν ακόμη μία καλή στιγμή όταν ο Έντερσον έκανε λάθος και έδωσε την μπάλα στον Αλμιρόν, αυτή έφτασε στον Γκιμαράες, ο οποίος γλίστρησε και δεν κατάφερε να σκοράρει.

Η Σίτι στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 26′ ο Μπερνάρντο Σίλβα πέτυχε ένα εκπληκτικό τέρμα. Ο Ντοκού μεταβίβασε υπέροχα τη μπάλα προς τα δεξιά για τον Γουόκερ που σέντραρε για τον Σίλβα, που με φανταστικό τακουνάκι άνοιξε το σκορ (0-1).

Οι “καρακάξες” αντέδρασαν και μάλιστα γρήγορα, με τον Ισάκ να βγαίνει στην κόντρα στο ένας με έναν με τον Γουόκερ και με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Ορτέγκα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Σαν να μην έφτανε αυτό, 120 δευτερόλεπτα πιο μετά η Νιούκαστλ κόντρα στη ροή του αγώνα ολοκλήρωσε την ανατροπή με το τέρμα του Γκόρντον να γίνεται το 2-1.

Στο 70ο λεπτό ο Κέβιν Ντεμπρόινε μπήκε στο παιχνίδι και τρία λεπτά αργότερα πέτυχε το πρώτο του γκολ για τη φετινή σεζόν με δυνατό διαγώνιο σουτ.

Οι “πολίτες” κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο στις καθυστερήσεις, με τον Ντε Μπρόινε να βγάζει φανταστική μπαλιά για τον Μπομπ που κοντρόλαρε εντυπωσιακά, ντρίμπλαρε τον Ντουμπράφκα και έστειλε την μπάλα σε κενή εστία για την ανατροπή στην ανατροπή και το τελικό 2-3.

Κίτρινες: 21′ Γκιμαράες, 45+4′ Ρόδρι, 56′ Σίλβα

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ (Χάου): Ντούμπραβκα, Τρίπιερ, Σερ, Μπότμαν, Μπερν, Λόνγκσταφ, Γκιμαράες, Μάιλι, Αλμιρόν, Ίσακ, Γκόρντον (Χολ 86′)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Γκουαρδιόλα): Έντερσον (Ορτέγκα  8′), Γουόκερ, Ντίας, Άκε, Γκβάρντιολ, Κόβατσιτς, Ρόδρι, Σίλβα ( Nτε Μπρόινε 69′), Φόντεν, Ντόκου (Μπομπ 82′), Άλβαρες