Bundesliga: Μεγάλη νίκη της Στουτγκάρδης επί της Ντόρτμουντ

Τεράστια νίκη πέτυχε η εκπληκτική φέτος Στουτγκάρδη που υπέταξε με 2-1 τη Ντόρτμουντ

Για την 11η αγωνιστική της Bundesliga, η Στουτγάρδη επικράτησε με 2-1 της Ντόρτμουντ και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στο πρωτάθλημα.

Στην ΜHR Arena, η γηπεδούχοι έπαιξαν στα ίσια την Ντόρτμουντ και παρόλο που έμειναν πίσω στο σκορ πήραν εντέλει την νίκη. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Στουτγκάρδη που κέρδισε πέναλτι στο 10ο λεπτό αλλά ο Φούχριτς ηττήθηκε από τον Κόμπελ. Η Ντόρτμουντ ευτύχησε να προηγηθεί στο 36ο λεπτό μετά την συνεργασία του Ριέσον με τον Φούκρουγκ με τον γερμανό επιθετικό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η απάντηση της Στουτγκάρδης ήταν άμεση και έξι λεπτά αργότερα έφερε το παιχνίδι στα ίσια με δράστη τον Ουντάβ. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 83ο λεπτό με την εύστοχη αυτή την φορά εκτέλεση πέναλτι του Γκιρασί και ανέβηκαν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 24 βαθμούς αφήνοντας τη Ντόρτμουντ στην 4η με 23.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μπάγερν Μονάχου πήρε το τρίποντο με 4-2 κόντρα στη Ντάρμσταντ. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ κυριάρχησε στο πρώτο μέρος με τον Χάρι Κέιν να πετυχαίνει άλλα δύο γκολ, αλλά στην επανάληψη οι Βαυαροί επαναπαύτηκαν και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν μέσα σε τρία μόλις λεπτά με τα γκολ των Κλάιντιεστ (67′), και Μπέστε (70′), για να δώσει τη λύση τελικά ο Γκερέιρο δύο λεπτά αργότερα και ο Τσούπο-Μοτίνγκ να σφραγίσει τη νίκη στο 85ο λεπτό.

Στο μηδέν (0-0) κόλλησαν Ντάρμσταντ και Μάιντς, ενώ από έναν βαθμό μοιράστηκαν Άουγκσμπουργκ και Χοφενχάιμ στο μεταξύ τους 1-1.

Γκλάντμπαχ-Βόλφσμπουργκ 4-0 (16΄ Κβανκάρα, 42΄ Ρέιτς, 64΄ Χόνορατ, 71΄ Πλεά)

Μπάγερν Μονάχου-Χαϊντενχάιμ 4-2 (14′, 44′ Κέιν, 72′ Γκερέιρο, 85′ Τσούπο-Μοτίνγκ-67′ Κλάιντιεστ, 70′ Μπέστε)

Άουγκσμπουργκ-Χοφενχάιμ 1-1 (53′ Ντεμίροβιτς-23′ Βέγκχορστ)

Στουτγκάρδη-Ντόρτμουντ 2-1 (42′ Ουντάβ, 83′ πεν. Γκιρασί-36′ Φίλκρουγκ)

Ντάρμστατ-Μάιντς 0-0