Premier League: Επιστροφή στις νίκες η Άρσεναλ, αγχώθηκε αλλά ο Λίντελοφ “καθάρισε” για Γιουνάιτεντ

Εύκολα η Άρσεναλ, ο Λίντελοφ έσωσε τη Γιουνάιτεντ, απίστευτο ματς ανάμεσα σε Έβερτον και Κρίσταλ Πάλας.

Για την 12η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ δεν άφησε περιθώρια στην Μπέρνλι και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δυσκολεύτηκε, αλλά πέρασε το “εμπόδιο” της Λούτον, ενώ η Έβερτον πήρε τεράστιο διπλό υπέρ της Κρίσταλ Πάλας.

Μετά τη σοκαριστική ήττα από την Κοπεγχάγη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αγχώθηκε, αλλά μπόρεσε να πάρει το εντός έδρας τρίποντο απέναντι στη Λούτον (1-0). Το πρώτο μέρος δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις, με το σκορ να παραμένει στο 0-0. Στο 59′ ο Λίντελοφ βρήκε δίχτυα από κοντά σε φάση διαρκείας δίνοντας τη λύση για την ομάδα του Τεν Χαγκ.

Εύκολο απόγευμα πέρασε η Άρσεναλ, νικώντας τη Μπέρνλι με 3-1 στο “Emirates” και πλέον ισοβαθμεί με την Μάντσεστερ Σίτι που έχει παιχνίδι λιγότερο. Στο 45+1′ ο Σάκα έπιασε την πρώτη κεφαλιά μετά από σέντρα από τα αριστερά και ο Τροσάρ την δεύτερη από το ύψος της μικρής περιοχής, για να νικήσει τον Τράφορντ και να κάνει το 1-0. Η Μπέρνλι κατάφερε να απειλήσει αποτελεσματικά στο 54′, με τον Κολεόσο να κερδίζει τη μονομαχία με τον Τομιγιάσου στην πλαϊνή γραμμή και τη μπάλα να φτάνει στα πόδια του Μπράουνχιλ, που σούταρε και έκανε το 1-1. Οι “κανονιέρηδες” δεν άργησαν να απαντήσουν και ο Τροσάρ εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Σαλιμπά πετάχτηκε εντυπωσιακά μέσα στη μικρή περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά (2-1). Το τελικό 3-1 έγραψε ο Ζιντσένκο με άπιαστο σουτ.

Σε ένα σπουδαίο ματς στο “Selhurst Park” η Έβερτον επικράτησε της Κρίσταλ Πάλας 2-3 και επανήλθε στις νίκες. Τα “ζαχαρωτά” προηγήθηκαν με το “καλησπέρα” από κεφαλιά του Μινκολένκο στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης αλλά οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να αντιδράσουν και στο 5′ ο Έζε ισοφάρισε με πέναλτι. Στην επανάληψη, ο Τομιγιάσου έβαλε ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους, ο Εντουάρ κράτησε ζωτανή την Πάλας σημειώνοντας το 2-2 ωστόσο η Έβερτον στο 86′ σκόραρε για να γίνει το 2-3.

Νωρίτερα, η Γουλβς πραγματοποίησε μια ασύλληπτη ανατροπή κόντρα στην Τότεναμ (2-1) στις καθυστερήσεις του ματς, ανεβαίνοντας στους 15 βαθμούς και αφήνοντας την ομάδα του Ποστέκογλου στην τρίτη θέση με 26β. Τα “σπιρούνια” άνοιξαν το σκορ στο 3′ με τον Μπρέναν Τζόνσον, έχοντας προβάδισμα που το διατήρησαν μέχρι το 90+1′ όταν ο Πάμπλο Σαράμπια ισορρόπησε τον αγώνα έπειτα από ασίστ του Κούνια και στο 90+7′, στην τελευταία φάση της αναμέτρησης ο Λεμινά διαμόρφωσε το τελικό 2-1 υπογράφοντας μια μεγάλη νίκη για τους “λύκους”.