Bundesliga: Νίκες για Λειψία, Λεβερκούζεν και Στουτγκάρδη, γκέλα για τη Ντόρτμουντ

Οι Σίμονς και Οπέντα καθάρισαν για τη Λειψία που πήρε το τρίποντο κόντρα στη Γκλάντμπαχ.

Για την 22η αγωνιστική της Bundesliga, η Λειψία επικράτησε με 2-0 της Γκλάντμπαχ, η Μπάγερ Λεβερκούζεν νίκησε με 1-2 στην έδρα της Χάιντενχάιμ και η Στουτγκάρδη πήρε το διπλό με 1-2 κόντρα στην Ντάρμσταντ ενώ η Ντόρτμουντ συνεχίζει τις προβληματικές εμφανίσεις και έμεινε στο 1-1 με την Βόλφσμπουργκ.

Στην Ρεντ Μπουλ Αρίνα, η Λειψία δεν άφησε περιθώρια στη Γκλάντμπαχ και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πήρε το τρίποντο (2-0) με αντίπαλο την Γκλάντμπαχ. Το σκορ άνοιξε ο Τσάβι Σίμονς στο 14ο λεπτό και ο Οπέντα στο 57′ κλείδωσε την νίκη.

Στην Βόιτ Αρίνα, η Λεβερκούζεν συνέχισε το νικηφόρο σερί της και νίκησε με 1-2 τη Χάιντενχάιμ. Οι πρωτοπόροι πήραν το προβάδισμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Φρίμποργκ και έκαναν το 1-2 με τον Αντλί στο 81′. Το τελικό σκορ υπέγραψε ο Κλέιντιενστ στο 87ο λεπτό.

Την εξαιρετική πορεία της Στουτγκάρδη δεν μπόρεσε να ανακόψει η Ντάρμσταντ που ηττήθηκε με 1-2 στον Μερκστ Στέιντιον. Ο Γκιρασί στο 14ο λεπτό έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους για να έρθει ο Νταχούντ στο 90+2′ για να κάνει το 0-2. Η Ντάρμσταντ το μόνο που κατόρθωσε ήταν να μειώσει το σκορ στο 90+5′ με τον Σέιντελ.

Στην Βογκσβάγκεν Αρίνα, Βόλφσμπουργκ και Ντόρτμουντ έμειναν στο 1-1 με τον Βεστφαλούς να κάνουν ακόμα μια μέτρια εμφάνιση παρόλο που προηγήθηκαν με τον Φούλκρουγκ μόλις στο 8ο λεπτό δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το σκορ και στο 64′ ο Γκέρχαρντ έδωσε το βαθμό στην ομάδα του.

Στην Μέβα Αρίνα, η Μάιντς με δράστη τον Βαν Ντε Μπεργκ στο 44′ πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στην Άουγκσμπουργκ.

Σημαντική ανάσα πήρε η Ουνιόν Βερολίνου στην Πρι Ζίρο Αρίνα με τον Μπρένταν Άρονσον να σκοράρει στο 84′ να καταβάλει με αυτό το τέρμα το εμπόδιο της Χοφενχάιμ (0-1).

Κολωνία-Βέρντερ Βρέμης 0-1 (70΄ Νάινμαχ)

Βόλφσμπουργκ-Ντόρτμουντ 1-1 (63΄ Γκέρχαρτ – 8΄ Φούλκρουγκ)

Μάιντς-Άουγκσμπουργκ 1-0 (44΄ Φαν ντε Μπεργκ)

Χοφενχάιμ-Ουνιόν Βερολίνου 0-1 (84΄ Άαρονσον)

Χαϊντενχάιμ-Λεβερκούζεν 1-2 (87΄ Πιέρινγκερ – 45΄+2 Φρίμπονγκ, 81΄ Αντλί)

Ντάρμστατ-Στουτγκάρδη 1-2 (90΄+5 Νεϊντέλ – 14΄ Γκιρασί, 90΄+1 Νταχούντ)

Λειψία-Γκλάντμπαχ 2-0