La Liga: Η Μπαρτσελόνα γλίτωσε την «γκέλα» στο «Μπαλαΐδος»

Μεγάλη νίκη για την Μπαρτσελόνα κόντρα στην Θέλτα.

Για την 25η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος, η  Μπαρτσελόνα νίκησε με 2-1 την Θέλτα.

Η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ στο 44′ με τον Λεβαντόφσκι νωρίτερα, στο 9′, ο Γκουαΐτα έσωσε την ομάδα του σε σουτ του Γιαμάλ και στο 11′ ο Τερ Στέγκεν πρόλαβε τον Λάρσεν.

Η φάση που «σημάδεψε» το ματς έγινε στο 93΄ με το διαιτητή Πουλίδο να δείχνει πέναλτι σε παράβαση του Μπέλτραν και τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα. Τελικά και με την σύμφωνη γνώμη του VAR το πέναλτι καταλογίστηκε με τον Λεβαντόφσκι να εκτελεί και τον Γκουαΐτα ν΄ αποκρούει στην αριστερή του γωνία.

Όπως φάνηκε όμως, ο γκολκίπερ της Θέλτα είχε βγει από την εστία του πριν σουτάρει ο Πολωνός και σωστά δόθηκε επανάληψη. Ο Λεβαντόφσκι αυτή την φορά βρήκε δίχτυα στο 90΄+7 και με το 2-1 η Μπάρτσα έφυγε νικήτρια από το «Μπαλαΐδος» και διατήρησε τη διαφορά του +3 από την 4η Ατλέτικο.

Ο Τάσος Δουβίκας πέρασε αλλαγή στο 85΄ για τους γηπεδούχους, που μετά την ήττα παρέμειναν στην επικίνδυνη ζώνη.