Bundesliga: Νίκη επί της Γκλάντμπαχ η Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε το τρίποντο κόντρα στην Γκλάντμπαχ, συνεχίζει ακάθεκτη η Λεβερκούζεν

Για την 20η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 3-1 της Γκλάντμπαχ και παραμένει στο -2 από την πρωτοπόρο Μπάγερ Λεβερκούζεν που επικράτησε με 0-2 της Ντάρμσταντ.

Οι Βαυαροί επιβλήθηκαν με 3-1 της Γκλάντμπαχ κάνοντας ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ελβέντι στο 35ο λεπτό. Η Μπάγερν Μονάχου απάντησε με τον Πάβλοβιτς στο 45′. Ο Κέιν στο 70′ έδωσε το προβάδισμα στην Μπάγερν και ο Ντε Λιχτ 86′ εγραψε το τελικό σκορ.

Στο Ντάρμσταντ η Λεβερκούζεν με δύο γκολ του Τέγια στο 33′ και στο 52′ πήρε τη νίκη με 0-2. Με γκολ του Ντάκς στο 2ο λεπτό, η Βέρντερ Βρέμης νίκησε με 0-1 την Μάιντς.

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι της Μπόχουμ με την Άουγκσμπουργκ με την γηπεδούχο να ανοίγει το σκορ στο 33′ με τον Μπροσίνσκι με την Άουγκσμπουργκ να κλέβει τον βαθμό της ισοπαλίας στο 91′ με τον Ντεμίροβιτς.

Στο Γιουρόπα Παρκ Στέιντιουμ, η Στουτγκάρδη απέδρασε με 1-3 κόντρα στη Φράιμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν νωρίς προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ουντάβ και ο Φούχριτς στο 7′ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, ο Κούμπλερ μείωσε προσωρινά στο 45+11′ και ο Μίτελσταντ στο 74′ έκανε το 3-1.

Χαϊντενχάιμ-Ντόρτμουντ 0-0

Μπάγερν Μονάχου-Γκλάντμπαχ 3-1 (45΄ Παύλοβιτς, 70΄ Κέιν, 86΄ Ντε Λιχτ – 35΄ Ελβέντι)

Φράιμπουργκ-Στουτγκάρδη 1-3 (45΄+11 Κούμπλερ – 3΄ Ούνταβ, 7΄ Φούχριχ, 74΄ Μίτελσταντ)

Μάιντς-Βέρντερ Βρέμης 0-1 (2΄ Ντουκς)

Μπόχουμ-Άουγκσμπουργκ 1-1 (3΄ Μπροσίνσκι – 90΄+1 πεν. Ντεμίροβιτς)

Ντάρμσταντ-Λεβερκούζεν 0-2 (33΄, 52΄ Τέλα)

Κολωνία-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 19:30