Α1 Γυναικών: Νίκησε και τον Πρωτέα Βούλας ο Ολυμπιακός

Νίκη του Ολυμπιακού επί του Πρωτέα Βούλας για την Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1, επικράτησε με 83-66 του Πρωτέα Βούλας στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, παρουσιάζοντας… δύο πρόσωπα. Κόντρα στην ομάδα της Βούλας, οι «ερυθρόλευκες» του Θάνου Νίκλα πραγματοποίησαν πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκαν ακόμα και με +19 (76-57) και με «διψήφιες» τις Βίτολα, Τόμπιν, Νικολοπούλου και Χριστινάκη, με 20, 16, 12 και 11 πόντους, αντίστοιχα, πανηγύρισαν τη νίκη στο ΣΕΦ, μία ακόμα στο φετινό πρωτάθλημα.

Πριν από την έναρξη του ματς με τον Πρωτέα, ο πρόεδρος, Μιχάλης Κουντούρης και ο Γενικός Γραμματέας, Δημήτρης Νάκος, τίμησαν την πρώην αρχηγό, Εβίνα Σταμάτη, για την πολυετή προσφορά της στον Ολυμπιακό.

O Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Πρωτέα, με 7-2, 12-4 και 14-6. Ωστόσο, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ανέβασαν «στροφές» και μείωσαν σε 16-14, με μία εύστοχη βολή της Γουίλιαμς, 1:03 πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου. Με buzzer-beater τρίποντο της Κολλάτου (0:01), ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με 18-16, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με καλάθι της Νικολοπούλου, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 22-20, στο 8:26, όμως έμειναν ξανά πίσω (24-26) από τη φιλοξενούμενη ομάδα. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι «κεφάλι» στο σκορ και μάλιστα, έφτασε στο +6 (36-30), με τρίποντα των Χριστινάκη (4:31) και Σπυριδοπούλου (3:50). Η Χριστινάκη διατήρησε το +6 (38-32), με ωραίο τζαμπ σουτ, στο 2:25, αλλά στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 38-36. Νέο καλάθι της Χριστινάκη (0:54) και 42-38, με τον Πρωτέα να διαμορφώνει το 42-40 του ημιχρόνου, με buzzer-beater δίποντο από τα έξι μέτρα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Χριστινάκη «χτύπησε» και πάλι, αυτή τη φορά βολές (8:45), για το 46-42, με την Νικολοπούλου να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 (49-42), με τρίποντο από τη γωνία, στο 8:05. Το +10 (54-44) των πρωταθλητριών Ελλάδας ήρθε από την Σύρρα, με τρίποντο από τη γωνία (5:59), με τη Χριστινάκη να σκοράρει με ανάποδο λέι απ, για το +12 (56-44), 5:12 για το φινάλε της τρίτης περιόδου! Ο Ολυμπιακός «ξεκόλλησε» για τα… καλά στην επίθεση και ξέφυγε με +14 (58-44), με λέι απ της Σύρρα (4:32), με την Βίτολα να κάνει, στο 3:23, το +16 (62-46). Το 66-52 του τρίτου δεκάλεπτου διαμόρφωσε, με λέι απ (0:52), η Βίτολα.

Στο 4:12 του τελευταίου δεκάλεπτου, η Βίτολα έδωσε «αέρα» 19 πόντων (76-57) στις «ερυθρόλευκες», που έφτασαν στην τελική επικράτηση (83-66), με τρίποντο της Σπυριδοπούλου (0:49).

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-40, 66-52, 83-66

Ολυμπιακός (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 8, Κυριακούδη, Σπυριδοπούλου 8(2), Σύρρα 5(1), Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 12(2), Καρλάφτη, Δίελα, Βίτολα 20, Χριστινάκη 11(1), Κολλάτου 3(1), Τόμπιν 16

Πρωτέας Βούλας (Δεσποτάκης): Σάντερς 12, Μορχάουζ 17(2), Σταμάτη 9(1), Πολυμένη, Ζουρνή, Σακελλαρίου, Αλεξιά 1, Αναστασοπούλου 10, Τζορτζ 15, Τζανετάτου 2