Bundesliga: Νίκη παραμονής για Στουτγκάρδη, ελπίζει και η Σάλκε

Σπουδαίες νίκες για τη μάχη της παραμονής πέτυχαν η Σάλκε και η Στουτγκάρδη

Για την 30η αγωνιστική της Bundesliga, η Στουτγκάρδη επικράτησε με 2-1 της Γκλάντμπαχ και έκανε σημαντική νίκη για την παραμονή στην κατηγορία. Ελπίζει και η Σάλκε που νίκησε στις καθυστερήσεις τη Βέρντερ.

Στην Μερσεντές – Μπενζ Αρίνα, η Στουτγκάρδη νίκησε με 2-1 τη Γκλάντμπαχ και ανέβηκε στην 15η θέση με 30 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Γκιρασί με τη Γκλάντμπαχ να ισοφαρίζει στο 78′, αλλά πέντε λεπτά αργότερα, ο Κουλιμπαλί έδωσε το τρίποντο στη Στουτγκάρδη.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έμεινε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στην Άουγκσμπουργκ, όπως ισόπαλο με «λευκή» ισοπαλία (0-0) έληξε το παιχνίδι μεταξύ Ουνιόν Βερολίνου και Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Με2-1 η Σάλκε πήρε τη νίκη κόντρα στην Βέρντερ Βρέμης και πήρε σηαμντικούς βαθμούς στην μάχη που δίνει για την παραμονή.

Tο “διπλό” με 0-1 έκανε η Φράιμπουργκ στην Κολωνία, μπήκε δυναμικά στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης και της προσπάθειας της να διασφαλίσει τη συμμετοχή της στο επόμενο Champions League.

Και η Λειψία με τέρμα του Ενκουκού στο 28′ ξεπέρασε το εμπόδιο της Χοφενχάιμ (1-0) και βρίσκεται σε τροχιά Ευρώπης και στην 5η θέση.

Mπόχουμ-Ντόρτμουντ 1-1 (5΄ Λοσίλα – 7΄ Αντεγέμι)

Λειψία-Χοφενχάιμ 1-0 (28′ Νκούνκου)

Ουνιόν Βερολίνου-Λεβερκούζεν 0-0

Κολωνία-Φράιμπουργκ 0-1 (54′ Ντόαν)

Άϊντραχτ Φρανκφούρτης-Άουγκσμπουργκ 1-1 (25′ αυτ. Ρεχμπετσάι-58′ Ντεμίροβιτς)

Στουτγκάρδη-Γκλάντμπαχ 2-1 (22′ Γκιρασί, 83′ πεν. Κουλιμπαλί-78′ Βέιγκλ)