Ρόμα-Μίλαν: Ισοπαλία στο Ολίμπικο

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, Ρόμα και Μίλαν έμειναν στο 1-1.

Για την 32η αγωνιστική της Serie A, από έναν βαθμό μοιράστηκαν Ρόμα και Μίλαν, καθώς έμειναν στο 1-1 στο Ολίμπικο, σκοράροντας αμφότερες στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στην 4η θέση με 57 βαθμούς και φαίνεται πως θα ανταγωνιστούν μέχρι το τέλος για μία θέση στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο με τις δύο ομάδες να μην έχουν κλασικές ευκαιρίες μέχρι να σκοράρουν, με την Μίλαν να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να απειλήσει στο 46′ με την άστοχη κεφαλιά του Τομόρι και στο 60′ με το τελείωμα του Σαλεμάκερς.

Ωστόσο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ρόμα ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ με δράστη τον Τάμι Έιμπραχαμ. Ο Άγγλος επιθετικός πήρε την μπάλα από τον Τσελίκ και με ωραίο σουτ νίκησε τον Μενιάν.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Ρόμα θα πάρει το ντέρμπι ήρθε η κεφαλιά του Σαλεμάκερς στο 97′ να δώσει τον πολύτιμο βαθμό στην Μίλαν και να στερήσει δύο από την Ρόμα.

Σκόρερς: 93′ Έιμπραχαμ – 97′ Σαλεμάκερς

Λέτσε-Ουντινέζε 1-0 (61΄ πέν. Στρεφέτσα)

Σπέτσια-Μόντσα 0-2 (21΄ Τσιούρια, 90΄+3΄ Κάρλος Αουγκούστο)

Ρόμα-Μίλαν 1-1 (90’+ Εϊμπραχαμ-90’+ Σαλεμέκερς)