Bundesliga: Νίκη στο ντεμπούτο του Τούχελ η Μπάγερν Μονάχου απέναντι στη Ντόρτμουντ

Νίκη για τη Μπάγερν Μονάχου στο ντεμπούτο του Τόμας Τούχελ απέναντι στη Ντόρτμουντ

Στο klasikern της 26ης αγωνιστικής Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 4-2 της Ντόρτμουντ στο Allianz Arena.

Η Μπάγερν με την επικράτηση της έφτασε στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα με 55 βαθμούς ενώ η Ντόρτμουντ έπεσε από την κορυφή της βαθμολογίας όντας στους 53 βαθμούς.

Οι Βαυαροί ήταν καταιγιστικοί και προηγήθηκαν μόλις στο 13ο λεπτό με αυτογκόλ του γκολκίπερ της Ντόρτμουντ, Κόμπελ.

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε δύο τα τέρματα της με τον αρχηγό της, Τόμας Μίλερ μετά την πάσα του Ντε Λιχτ στο 18ο λεπτό. Με τον βετεράνο μεσοεπιθετικό της Μπάγερν πέντε λεπτά αργότερα να σκοράρει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι για το 3-0 μετά την προσπάθεια του Σανέ που σταμάτησε στον Κόμπελ και ο ίδιος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 51ο λεπτό, ο Κομάν βγήκε σε τετ α τετ και σκόραρε για τέταρτη φορά για τους Βαυαροί. Κάπου εκεί, η Μπάγερν χαλάρωσε και η Ντόρτμουντ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει το σκορ με το πέναλτι του Τσαν στο 72′ και να γράψει το τελικό 4-2 με δράστη τον Μάλεν στο 90ο λεπτό.

Άϊντραχτ Φρανκφούρτης-Μπόχουμ 1-1 (22΄πεν. Κόλο Μουανί – 14΄ Ασάνο)

Λειψία-Μάιντς 0-3 (9′ Ινγκβάρτσεν, 57′ Αγιόρκε, 67′ Κοχρ)

Ουνιόν Βερολίνου-Στουτγκάρδη 3-0 (51′ Μπέκερ, 67′ Μπέχρενς, 68′ αυτ. Χαραγκούτσι)

Φράιμπουργκ-Χέρτα Βερολίνου 1-1 (52′ Γκρίφο-77′ Νγκάνκαμ)

Βόλφσμπουργκ-Άουγκσμπουργκ 2-2 (84′ Βάλντσμιντ, 90’+ Νμέτσα-2′ αυτ. Αρνολντ, 32′ Μπερίσα)

Σάλκε-Λεβερκούζεν 0-3 (50′ Φρίμπονγκ, 61′ Φριτζ, 90’+ Αζμούν)

Μπάγερν Μονάχου-Ντόρτμουντ 4-2 (13΄αυτ. Κόμπελ, 18΄,23΄ Μίλερ, 51΄ Κομάν – 72΄πεν. Τσαν, 90΄ Μάλεν)