Ιωνικός-Αστέρας Τρίπολης: Νίκη-ανάσα των Νικαιωτών

Νίκη-ανάσα πέτυχε ο Ιωνικός επί του Αστέρα Τρίπολης στη Νεάπολη.

Ο Ιωνικός νίκησε με 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο γήπεδο της Νεάπολης για τη 2η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ.

Οι Νικαιώτες πήραν μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά τους να παραμείνουν στην πρώτη κατηγορία, σε έναν αγώνα στον οποίο είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκειά του.

Έτσι, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου πηγαίνει στους 21 βαθμούς και την έβδομη θέση, στο -2 από ΠΑΣ Γιάννινα και Λαμία. Από την άλλη, ο Αστέρας Τρίπολης μένει στους 28 και είναι στην τέταρτη θέση του μίνι αυτού πρωταθλήματος.

Το γκολ της νίκης του Ιωνικού πέτυχε με αυτογκόλ ο Νταβίντ Καρμόνα στο 10ο λεπτό.

Το ματς

Με 4-3-3 παρέταξε τον Ιωνικό ο Μιχάλης Γρηγορίου, με τον Χουτεσιώτη στο τέρμα, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Βαλεριάνος στην άμυνα, Σάκιτς, Κάνιας, Φαντιγκά στο κέντρο, Μασάς, Σεμπά μεσοεπιθετικά και Μάντζης στην κορυφή.

Από την άλλη, με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Αστέρα Τρίπολης ο Άκης Μάντζιος, με τον Τσιφτσή στο τέρμα, Καρμόνα, Ατιένθα, Καστάνιο, Τασούλης στην άμυνα, Σανταφέ, Αλάγκμπε στον άξονα, Μπερτόγλιο, Ριέρα, Σίτο μεσοεπιθετικά και Μπαράλες στην κορυφή.

Ο Ιωνικός μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα. Στο 5ο λεπτό, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Σάκιτς, ο Μάντζης έπιασε κεφαλιά, με τον Τασούλη να παρεμβάλλεται και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 8’ ο Μασάς μπήκε με ατομική ενέργεια στην περιοχή, σούταρε με το δεξί αλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Και στο 10ο λεπτό ήρθε το γκολ. Ο Μύγας πήρε τη μπάλα και κινήθηκε από δεξιά, σέντραρε, με τον Καρμόνα στην προσπάθειά του να διώξει, δεν βρήκε καλά τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Στο 13’ ο Αλάγκμπε δοκίμασε ένα σουτ που πέρασε αρκετά άουτ.

Στο 22’ ο Φαντιγκά κινήθηκε στον χώρο, έκανε ένα σουτ αλλά δεν ήταν καλό και έφυγε εκτός. Παρόμοιο σουτ με ίδια κατάληξη έκανε δύο λεπτά μετά και ο Μάντζης.

Στο 29’ ο Μάντζης σούταρε από μακριά, ο Τσιφτσής έπεσε και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο Μάντζης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και έτσι η φάση ήταν ως μη γενόμενη.

Στο 54’ η μπάλα στρώθηκε στον Μάντζη, αυτός σούταρε αλλά κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Ενώ στο 57’ η Τσιγκρίνσκι έδωσε με κεφαλιά στον Μάντζη, ο οποίος με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Τσιφτσή.

Στο 65’ ο Τασούλης σούταρε από μακριά, αλλά ήταν πολύ άστοχο.

Στο 75’ ο Μασάς πέρασε τον Τσιφτσή, γύρισε από πολύ πλάγια θέση πολύ κοντά στη γραμμή, αλλά δεν ήταν κάποιος ποδοσφαιριστής να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Ένα λεπτό μετά, ο Σεμπά πέρασε και αυτός τον Τσιφτσή, καθυστέρησε πολύ να πλασάρει, και από πολύ πλάγια θέση έκανε κακή σέντρα με αποτέλεσμα να χάσει πολύ μεγάλη ευκαιρία.

Στο 78’ ο Μπαράλες έπιασε κεφαλιά με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει.

Στο 88’ ο νεοεισελθών Γούλερι, έκανε κούρσα από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ που έκανε ήταν πολύ κακό και πέρασε εκτός.

Στο 90’ ο Ιγκλέσιας έπιασε κεφαλιά που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Και στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σόουζα μετά από αντεπίθεση μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι των Αρκάδων.

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό (90’+1’ Μπουενά), Βαλεριάνος, Σάκιτς, Κάνιας, Μασάς (86’ Γούλερι), Φαντιγκά (78’ Σόουζα), Σεμπά, Μάντζης (90’+1’ Ελευθεριάδης)

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Τσιφτσής, Καρμόνα, Ατιένθα, Καστάνιο (68’ Τζουκάνοβιτς), Τασούλης, Σανταφέ (68’ Τιλίκα), Αλάγκμπε (73’ Ιγκλέσιας), Μπερτόγλιο, Ριέρα (53’ Μπαρτόλο), Σίτο (73’ Ντεμιντένκο), Μπαράλες