Bundesliga: Νικήτρια με θρίαμβο η Μπάγερν Μονάχου

Σπουδαία εμφάνιση από τη Μπάγερν Μονάχου και θριαμβευτική νίκη με 1-5 κόντρα στην Ουνιόν Βερολίνου.

Μεγάλη νίκη στο Βερολίνο απέναντι στην Ουνιόν πήρε η Μπάγερν Μονάχου με 1-5 τέσσερις στροφές πριν την λήξη της Bundesliga.

Οι Βαυαροί παρέμειναν στο +3 από τη Στουτγάρδη που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ η γηπεδούχος Ουνιόν βρίσκεται στην 14η θέση με 29 βαθμούς στο +3 από την 16η Μάιντς και τα μπαράζ.

Η Μπάγερν φάνηκε από την αρχή να κυριαρχεί στην αναμέτρηση και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 0-2 λόγω των γκολ από τους Γκορέτσκα στο 29′ και τον Κέιν στο 45+3′. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και με δύο γκολ του Μίλερ (53′,66′) και ένα του Τελ(62′) έκαναν πέντε τα τέρματα τους. Η Ουνιόν το μόνο που κατάφερε ήταν να σκοράρει το γκολ της τιμής στο 91ο λεπτό με τον Βέρτεσεν.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Βόλφσμπουργκ υποδέχτηκε τη Μπόχουμ και απέσπασε τους τρεις βαθμούς χάρη σε τέρμα του Βιντ στο 43ο λεπτό (1-0).

Στην Κολωνία η Ντάρμσταντ απέδρασε με 0-2 και ουσιαστικά πήρε μαζί της στη Σβάιτε Μπουντεσλίγκα τους γηπεδούχους. Τα τέρματα της, πέτυχαν ο Κλάρερ στο 57′ και ο Βίλεμσον στο 90′.

Η Λειψία πήρε το διπλό στο Χάιντενχάιμ με 1-2 και παρέμεινε στο κόλπο του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Σέσκο τρία λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου έβαλε σε θέση οδηγού του ταύρους, με την Χάιντενχάιμ να ισοφαρίσει στο 69′ με τον Ντοβένταν και ο Οπέντα πέτυχε το γκολ της νίκης στο 85ο λεπτό.

Σε ένα ματς χάρμα ιδέσθαι, η Χοφενχάιμ φιλοξένησε τη Γκλάντμπαχ και επιβλήθηκε με 4-3. Ο Βέρχορστ στο 36′ ξεκίνησε τον χορό τον γκολ για να ακολουθήσει η ισοφάριση από τον Χακ τρία λεπτά αργότερα. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να πάρουν προβάδισμα δύο γκολ με τον Πρόμελ στο 58′ και τον Καμπάκ στο 66′. Ωστόσο η Γκλάντμπαχ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και μείωσε σε 2-3 με τον Χακ στο 78′ και με τον Γερμανό σέντερ φορ να ολοκληρώνει το Χατ τρικ έκανε το 3-3 στο 89′. Όμως το παιχνίδι δεν σταμάτησε εκεί και είχε άλλο ένα γκολ με τον Σταχ στο 90+1′ να γράφει τον επίλογο του ματς.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Άουγκσμπουργκ 3-1 (55΄ Χαϊμπί, 61΄ Εκιτικέμ 90΄+6΄ Μαρμούς – 13΄ Βάργκας)

Βόλφσμπουργκ-Μπόχουμ 1-0 (43′ Βιντ)

Κολωνία-Ντάρμστατ 0-2 (57′ Κλάρερ, 90′ Γουίλχεμσον)

Χοφενχάιμ-Γκλάντμπαχ 4-3 (36′ Βέγκχορστ, 58′ Προμέλ, 66′ Κάμπακ, 90’+ 90’+ Σταχ-39′, 78′, 90′ Χακ)

Χαϊντενχάιμ-Λειψία 1-2 (69′ Ντοβεντάν-42′ Σέσκο, 85′ Οπέντα)

Ουνιόν Βερολίνου-Μπάγερν Μονάχου 1-5 (90΄+1 Βέρτεσεν – 29′ Γκορέτσκα, 45΄+1 Κέιν, 53′,66′ Μίλερ, 62′ Τελ)