FA Cup: Στον τελικό η Μάντσεστερ Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε την Τσέλσι και πέρασε στον τελικό του FA Cup.

Για τα ημιτελικά του FA Cup, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 1-0 της Τσέλσι στο Ετιχάντ και προκρίθηκε στον τελικό της εν λόγω διοργάνωσης που θα αντιμετωπίσει μία εκ των Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Κόβεντρι.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την Τσέλσι να έχει την μοναδική καλή στιγμή του ημιχρόνου με τον Κόουλ Πάλμερ να βγαίνει απέναντι από τον Ορτέγκα στο 37′ χωρίς να μπορεί να τον νικήσει.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους στο 49′ οι Μπλε του Λονδίνου είχαν διπλή ευκαιρία με τον Τζάκσον να χάνει δύο ανεπανάληπτες ευκαιρίες στην ίδια φάση χάρη σε επεμβάσεις του Ορτέγκα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Πέτροβιτς αυτή την φορά κράτησε απαραβίαστη την εστία του σε σουτ του Φοντέν κάτι που δεν μπόρεσε να κάνει στο 84ο λεπτό με το υπέροχο συρτό τελείωμα  του Μπερνάρντο Σίλβα, με τον Πορτογάλο να δίνει την πρόκριση στην ομάδα του.

Η Σίτι έμεινε ζωντανή στη διεκδίκηση του νταμπλ στην Αγγλία, μιας και προπορεύεται στην Premier League έναντι των Άρσεναλ και Λίβερπουλ.