Bundesliga: Νικήτρια στο ντέρμπι η Γκλάντμπαχ, «ξεμπούκωσε» η Λειψία

Η Γκλάντμπαχ νίκησε τη Ντόρτμουντ στο μεγάλο ματς της αγωνιστικής και η Λειψία σκόραρε εξάκις κόντρα στη Χέρτα Βερολίνου.

Για την 6η αγωνιστική της Bundesliga, η Γκλάντμπαχ νίκησε με 1-0 τη Μπορούσια Ντόρτμουντ και η Λειψία διέλυσε με 6-0 τη Χέρτα Βερολίνου.

Στην Ρεντ Μπουλ Αρίνα, η Λειψία έκανε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση και νίκησε με 6-0 την Χέρτα Βερολίνου. Το σκορ άνοιξε Ενκουκού στο 16′, ο Πόουλσεν στο 23′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και ο Μουκιέλε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψε το 3-0. Στο δεύτερο μέρος, ο Φόρσμπεργκ στο 60′ έκανε το 4-0, ο Ενκουκού με το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι έκανε το 5-0 και το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Χαϊνταρά στο 77ο λεπτό.

Στη Μπάι Αρίνα, η Μπάγερ Λεβερκούζεν νίκησε με 1-0 τη Μάιντς. Ο μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Βιρτζ στο 62ο λεπτό.

Στο Βερολίνο, η Ουνιόν δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε με 1-0 την Αρμίνια Μπίλεφελντ με 1-0 χάρη σε τέρμα του Μπέχρενς στο 88ο λεπτό.

Στην Πρι Ζίρο Αρίνα, η Χοφενχάιμ με ανατροπή νίκησε με 3-1 την Βόλφσμπουργκ. Οι Λύκοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μπακού στο 25′. Η απάντηση της Χοφενχάιμ ήρθε στο 45+2 με τον Κράμαριτς, πήρε το προβάδισμα με τον Μπάουμγκάρτνερ στο 74′ και κλείδωσε την νίκη με τον Καντεράμπεκ στο 81ο λεπτό.

Η Γκλάντμπαχ πήρε το ντέρμπι κόντρα στη Μπορούσια Ντόρτμουντ με 1-0, με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Ζακάρια στο 37ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 40′ με την κόκκινη του Νταχούντ, ενώ είχαν και αρκετές απουσίες, όπως του Ρόις και του Χάαλαντ.

Τα αποτελέσματα:

Σάββατο 25/9

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Κολωνία 1-1 (Μπόρε 45+6′ – Σκίρι 14′)

Λειψία – Χέρτα Βερολίνου 6-0 (Ενκουκού 16′,70′, Πόουλσεν 23′, Μουκιέλε 45+3′, Φόρσμπεργκ 60′, Χαϊνταρά 77′)

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μάιντς 1-0 (Βιρτζ 62′)

Ουνιόν Βερολίνου – Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-0 (Μπέχρενς 88′)

Χοφενχάιμ – Βόλφσμπουργκ 3-1 (Κράμαριτς 45+2′, Μπάουμγκάρτνερ 74′, Καντεράμπεκ 81′ – Μπακού 25′)

Γκλάντμπαχ – Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-0 (Ζακάρια 37′)