Premier League: Γκέλες για Λίβερπουλ και Λέστερ, κατρακύλα για Νόριτς

Ανέβηκε στην πρώτη θέση η Λίβερπουλ παρά την ισοπαλία, 6η συνεχόμενη ήττα για Νόριτς

Για την 6η αγωνιστική της Premier League, ισοπαλίες για Λίβερπουλ και Λέστερ, ενώ μεγάλη νίκη εκτός έδρας πήρε η Γουέστ Χαμ. Μία ακόμα ήττα για τη Νόριτς που δέχτηκε την 6η συνεχόμενη ήττα.

Μπρέντφορντ-Λίβερπουλ 3-3

Η Λίβερπουλ αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 εκτός έδρας με τη Μπρέντφορντ, με την ομάδα του Κλοπ να ανεβαίνει στην κορυφή με ένα βαθμό διαφορά από τους υπολοιπους.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 26ο λεπτό με τον Πίνοκ, αλλά οι “Κόκκινοι” ισοφάρισαν πέντε λεπτά αργότερα (31′) με τον Ζότα και στη συνέχεια το ωραίο σουτ του Τζόουνς κατέληξε στο δοκάρι, με το πρώτο 45λεπτο να λήγει ισόπαλο 1-1.

Στο δεύτερο μέρος και στο 55′ ο Σαλάχ έκανε το 1-2, αλλά οι νεοφώτιστοι ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Γιάνελτ στο 63′. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα (2-3) στο 67′ με τον Τζόουνς και στο 82′ η Μπρέντφορντ ο Βίσα ισοφάρισε για το τελικό 3-3.

Έβερτον-Νόριτς 2-0

Οι δύο Έλληνες της Νόριτς, Χρήστος Τζόλης και Δημήτρης Γιαννούλης πέρασαν αλλαγή στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης με την Έβερτον (68΄ και 87΄ αντίστοιχα), παρ΄ όλα αυτά τα «καναρίνια» δεν απέφυγαν την 6η εφετινή τους ήττα σε ισάριθμα ματς από τους «εφοπλιστές» που επέτρεψαν στα «τρίποντα» μετά τη βαριά ήττα από την Άστον Βίλα.

Λιντς-Γουέστ Χαμ 1-2

Στο 90΄ ο Μιχάιλ Αντόνιο έστειλε την Γουέστ Χαμ… στον έβδομο ουρανό, καθώς με το γκολ που πέτυχε τα «σφυριά» επικράτησαν με 2-1 της Λιντς στο «Έλαντ Ρόουντ», με τα «παγώνια» μετά από 6 αγωνιστικές να μην έχουν ακόμη νίκη (3 ισοπαλίες, 3 ήττες).

Λέστερ-Μπέρνλι 2-2

Στο «Κινγκ Πάουερ» ο Βάρντι πέτυχε τρία γκολ, αλλά η Λέστερ αναδείχθηκε ισόπαλη, 2-2, με την Μπέρνλι.

Ο διεθνής επιθετικός των «Αλεπούδων» έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με το αυτογκόλ που πέτυχε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ισοφάρισε πριν τη λήξη του ημιχρόνου και πέντε λεπτά πριν το 90΄ «έσωσε την παρτίδα» για το συγκρότημα του Μπρένταν Ρότζερς.

Γουότφορντ-Νιούκαστλ 1-1

Η Νιούκαστλ ήρθε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της Γουότφορντ. Στο 23′ άνοιξαν το σκορ οι φιλοξενούμενοι με τον Λονγκσταφ, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Σαρ στο 72′ για το τελικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο (25/9)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άστον Βίλα 0-1 (88′ Χάουζ)

Τσέλσι-Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (53′ Ζεσούς)

Γουότφορντ-Νιούκαστλ 1-1 (72′ Σαρ – 23′ Λόνγκσταφ)

Έβερτον-Νόριτς 2-0 (29′ πεν. Τάουνσεντ, 77′ Ντουκουρέ)

Λέστερ-Μπέρνλι 2-2 (37′, 85′ Βάρντι – 12′ αυτ. Βάρντι, 40′ Κορνέ)

Λιντς-Γουέστ Χαμ 1-2 (19′ Ραφίνια – 67′ αυτ. Φίρπο, 90′ Αντόνιο)

Μπρέντφορντ-Λίβερπουλ 3-3 (27′ Πίνοκ, 63′ Γιάνελτ, 82′ Βίσα – 31′ Ζότα, 55′ Σαλάχ, 67′ Τζόουνς)