Bundesliga: Νικήτρια στο ντέρμπι παραμονής η Χοφενχάιμ

Η Χοφενχάιμ επικράτησε της Σάλκε και τη βύθισε στον πάτο της βαθμολογίας.

Για την 27η αγωνιστική της Bundesliga, η Χοφενχάιμ νίκησε με 2-0 την Σάλκε, με το ίδιο σκορ η Γκλάντμπαχ επικράτησε της Βόλφσμπουργκ και η Στουτγκάρδη πήρε σπουδαίο διπλό με 2-3 στην έδρα της Μπόχουμ.

Στο Χοφενχάιμ, η ομώνυμη ομάδα επικράτησε με 2-0 της Σάλκε και απέκτησε διαφορά πέντε βαθμό από την θέση των μπαράζ αφήνοντας την Σάλκε στην τελευταία θέση στο -5 από την 15η Μπόχουμ. Τα τέρματα που έκριναν την αναμέτρηση πέτυχαν οι Κραλ με αυτογκόλ στο 22′ και ο Μπεμπού στο 70′.

Στην Μπορούσια Αρίνα η Γκλάντμπαχ πήρε τη νίκη με 2-0 απέναντι στην Βόλφσμπουργκ και την πλησίασε στους τέσσερις βαθμούς στην 10η θέση. Ο Ενγκαμού στο 34ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Μπορούσια και ο Τουράμ στο 63ο λεπτό έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο Βονόβια Ρουρστάντιον, η Στουτγκάρδη έφυγε με το “διπλό” με 2-3 κόντρα στη Μπόχουμ και ανέβηκε στην 16η θέση που οδηγεί στα Μπαράζ παραμονής/ανόδου με την Μπόχουμ να παραμένει στην 15η θέση τρεις βαθμούς πάνω από την σημερινή της αντίπαλο. Η Στουτγκάρδη πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ίτο στο 14ο λεπτό, η Μπόχουμ έφερε το ματς στα ίσια με τον Στόγκερ στο 58′. Η Στουτγκάρδη απάντησε άμεσα και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Γκιρασί στο 60ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα έκανε το 1-3 με το Βάγκνομαν στο 63′ ενώ το τελικό σκορ έγραψε ο Χόφμαν στο 85ο λεπτό.

Ντόρτμουντ-Ουνιόν Βερολίνου 2-1 (28΄ Μάλεν, 79΄ Μουκόκο – 61΄ Μπέρενς)

Λεβερκούζεν-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 3-1 (10΄ Αντλί, 34΄ Ντιαμπί, 90΄+5 Αζμούν – 74΄ Σο)

Φράιμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 0-1 (52΄ Ντε Λιχτ)

Μάιντς-Βέρντερ Βρέμης 2-2 (86΄ Αζόρκ, 90΄+3 Βάιπερ – 87΄ Στάγκε, 90΄+5 Φούλκρουγκ)

Άουγκσμπουργκ-Κολωνία 1-3 (29΄ Βάργκας – 7΄ Σκιρί, 16΄ Μαρτέλ, 59΄ Μάινα)

Χέρτα Βερολίνου-Λειψία 0-1 (40΄ Σιμακάν)

Γκλάντμπαχ-Βόλφσμπουργκ 2-0 (34΄ Ενγκουμού, 63΄ Τιράμ)

Μπόχουμ-Στουτγκάρδη 2-3 (58΄πεν. Στέγκερ, 85΄ Χόφμαν – 14΄ Ιτο, 60΄ Γκιρασί, 63΄ Φάγκνομαν)

Χοφενχάιμ-Σάλκε 2-0 (22΄αυτ. Κραλ, 70΄πεν. Μπεμπού)