Ζοζέ Ανιγκό: “Βλέπουμε ότι υπάρχει πρόβλημα, αλλά ως μεγάλος σύλλογος θα το προσπαθήσουμε”

Οι δηλώσεις του Ζοζέ Ανιγκό μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 2-0 από τον Παναθηναϊκό, με τον προπονητή των “ερυθρόλευκων” Ζοζέ Ανιγκό, να στέκεται αρκετά στο πρώτο ημίχρονο.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Ζοζέ Ανιγκό:

Ήταν μία ήττα οδυνηρή για τον Ολυμπιακό, από το γεγονός πως τα δύο γκολ τα πρόσφερε η ομάδα;
Αυτή είναι η περιγραφή του παιχνιδιού, γιατί ήμασταν κακοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν είχε υψηλό επίπεδο. Μπήκαν δύο γκολ από δικά μας λάθη, δώρα προς τον αντίπαλο. Νομίζω ότι αυτή ήταν η καταλληλότερη περιγραφή του αγώνα. Δεν μπήκαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός έδωσε δώρα στον Παναθηναϊκό, αλλά φάνηκε ότι δεν μπήκε και στο ματς, σαν να αιφνιδιάστηκε από τον αντίπαλό του, πως το εξηγείτε αυτό;
Η αλήθεια είναι πως ο Παναθηναϊκός μας πίεσε αρκετά και ήταν συμπαγής στην άμυνά του, κάτι που δεν μας επέτρεψε να εκμεταλλευτούμε χώρους όπως θέλαμε και να κάνουμε κάποιες ενέργειες. Όμως όταν μπήκε το πρώτο γκολ τα πράγματα έγιναν αρκετά δύσκολα, καθώς ο Παναθηναϊκός όπως είπα ήταν αρκετά συμπαγής. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε και διορθώσαμε αρκετά πράγματα και δουλέψαμε καλύτερα τα συστήματα που είχαμε ετοιμάσει. Σε ματς όμως τέτοιου επιπέδου όταν χαρίζεις δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο είναι δύσκολο να γυρίσεις το αποτέλεσμα μετά όσο και να βελτιώσεις την απόδοσή σου στο δεύτερο ημίχρονο, ξοδέψαμε ένα ημίχρονο.

Γιατί έμεινε εκτός ενδεκάδας ο Μπακαμπού;
Ο Μπακαμπού έμεινε εκτός γιατί μετά το ματς με τον ΠΑΟΚ δήλωσε ότι νιώθει κόπωση από τα συνεχόμενα παιχνίδια και δεν ήταν σε θέση να αγωνιστεί βασικός. Γνωρίζαμε ότι σε αυτό το ματς χρειαζόμασταν βάθος στην επίθεση, αλλά όταν ο ίδιος ο παίκτης λέει ότι δεν μπορεί να ανταποκριθεί πρέπει να μείνει εκτός.

Πιστεύετε ότι παρά την ήττα και το -6 η ομάδα σας είναι ακόμη στο κυνήγι του πρωταθλήματος;
Ο Ολυμπιακός είναι μία μεγάλη ομάδα και ένας μεγάλος σύλλογος, όμως φέτος έχουμε δείξει ότι μας λείπει η συνέχεια στις καλές μας εμφανίσεις, έχουμε μία ανοδική πορεία από την αρχή του πρωταθλήματος όμως και σε αυτό το ματς τώρα δείξαμε πως μας λείπει αυτή η συνέχεια στις εμφανίσεις μας. Υπάρχουν ακόμη έξι παιχνίδια και υπάρχουν βαθμοί να διεκδικηθούν, όποιος νομίζει πως το πρωτάθλημα έχει τελειώσει κάνει λάθος, πάντα όσο υπάρχουν ελπίδες όλοι θα προσπαθούν. Έχουμε να παίξουμε ξανά απέναντι στον Παναθηναϊκό, όπως και απέναντι σε εξίσου δυνατές ομάδες, θα διεκδικήσουμε όλους τους βαθμούς και φυσικά δεν έχει τελειώσει ακόμη τίποτα. Βλέπουμε ότι υπάρχει πρόβλημα, αλλά ως μεγάλος σύλλογος που είμαστε θα το προσπαθήσουμε.