Bundesliga: Πέρασε από τη Λειψία η Ουνιόν

Η Ουνιόν Βερολίνου πέρασε νικηφόρα και με ανατροπή από την έδρα της Λειψίας

Η Ουνιόν Βερολίνου επικράτησε εκτός έδρας με 1-2 της Λειψίας, για την 20ή αγωνιστική της Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου. Η Λειψία μετά την ήττα έμεινε στους 36 βαθμούς, ενώ η Ουνιόν επανήλθε στην 2η θέση και στο -1 από τους Βαυαρούς, αφήνοντας στην 3η θέση τη Ντόρτμουντ, η οποία νωρίτερα είχε περάσει νικηφόρα από την Βρέμη.

Oι “ταύροι” κατάφεραν να προηγηθούν με τον Χένριχς στο 24ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι στο 61’ με τον Χάμπερερ ισοφάρισαν σε 1-1, αλλά 11 λεπτά αργότερα, οι Βερολινέζοι κέρδισαν πέναλτι και ο Κνόχ με εύστοχη εκτέλεση, νίκησε τον Μπλάσβιτς για την ανατροπή και για το τελικό 2-1.

Σάλκε-Βόλφσμπουργκ 0-0

Μπάγερν Μονάχου-Μπόχουμ 3-0 (41΄ Μίλερ, 64΄ Κομάν, 73΄πεν Γκνάμπρι)

Φράιμπουργκ-Στουτγκάρδη 2-1 (60΄πεν,84΄πεν. Γκρίφο – 30΄ Φούριχ)

Μάιντς-Άουγκσμπουργκ 3-1 (21΄,52΄ Λι Γιάε-Σουνγκ, 24΄ Ονισίβο – 28΄πεν. Ντεμίροβιτς)

Χοφενχάιμ-Λεβερκούζεν 1-3 (77′ Νσόκι – 6΄ Αντριχ, 47΄ Ντιαμπί, 56΄ Χλόζεκ)

Βέρντερ Βρέμης-Ντόρτμουντ 0-2 (67΄ Μπάινο-Γκίτενς, 85΄ Μπραντ)

Λειψία-Ουνιόν Βερολίνου 1-2 (24΄ Χένριχς – 61΄ Χάμπερερ, 71΄πεν. Κνότσε)