Πόλο Γυναικών: Ήττα για τον Ολυμπιακό μετά από δύο χρόνια

Η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού γνώρισε ήττα μετά από δύο χρόνια, από τη Ματαρό, ωστόσο μπορεί να πετύχει την ανατροπή.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 9-11 από τη Ματαρό στον Πειραιά στον πρώτο προημιτελικό του Champions League Πόλο Γυναικών και πλέον θα πρέπει να επιδιώξει μία μεγάλη ανατροπή στη ρεβάνς της 25ης Φεβρουαρίου, στην Ισπανία, προκειμένου να περάσει στο final-4 της διοργάνωσης.

Δύο χαμένα πέναλτι σε κρίσιμα σημεία, ήταν αυτά που κόστισαν στον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε χάσει για τελευταία φορά στις 27 Φεβρουαρίου 2021, πάλι στον πρώτο προημιτελικό, από μία άλλη ισπανική ομάδα, τη Σαμπαντέλ.

Τότε πέτυχε την ανατροπή στη ρεβάνς στο «Πέτρος Καπαγέρωφ», όμως αυτή τη φορά θα πρέπει να την επιδιώξει στο εκτός έδρας παιχνίδι.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν εφιαλτικό για τις πρωταθλήτριες Ευρώπης, που δεν ήταν συγκεντρωμένες στην άμυνα και επέτρεψαν στην ισπανική ομάδα να πάρει από την αρχή το προβάδισμα και να ξεφύγει 5-2 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου, με δύο διαδοχικά γκολ της Σιμόνε Φαν Ντε Κράατς στο τελευταίο λεπτό.

Ο Αλεξάνταρ Τσίριτς άλλαξε άμεσα τερματοφύλακα, με την Ιωάννα Σταματοπούλου να παίρνει τη θέση της Χρυσής Διαμαντοπούλου, και οι «ερυθρόλευκες» συνήλθαν, κράτησαν «άσφαιρη» τη Ματαρό στο δεύτερο οκτάλεπτο και μείωσαν σε 5-4.

Η Βάσω Πλευρίτου έχασε πέναλτι, περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, και αυτή η φάση αποδείχθηκε κομβική για την εξέλιξη του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενες με δύο γκολ μέσα σε 45΄΄ ξέφυγαν εκ νέου με διαφορά τριών τερμάτων (7-4), την οποία διατήρησαν ως τις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Ο Ολυμπιακός έκανε την τελική αντεπίθεση και μείωσε σε 10-9 με το 4ο γκολ της Βάσως Πλευρίτου, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, αλλά έχασε ξανά πέναλτι (αυτή τη φορά με την Ελευθερία Πλευρίτου) και η Μορέλ σε παίκτρια παραπάνω διαμόρφωσε το τελικό 11-9.

Τα οκτάλεπτα: 2-5, 2-0, 2-4, 3-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 1, Τριχά 2, Ξενάκη, Σιούτη, Μαργ. Πλευρίτου 1, Τορνάρου, Β. Πλευρίτου 4, Κρίστμας, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου

ΜΑΤΑΡΟ (Ντάνι Μπαλάρτ): Σάντσεθ, Μορέλ 2, Φαν Ντε Κράατς 3, Γκουάλ, Σέβενιχ 1, Κέστελι 2, Καμπράι 1, Νόγκε, Αβένιο 2, Μπερτράν, Γκούρι, Κλαβέρια, Καρμόνα