Bundesliga: Πέρασε και από το Φράιμπουργκ η Λεβερκούζεν, σημαντική νίκη η Ντόρτμουντ

Σπουδαίο διπλό στο Φράιμπουργκ πήρε η Λεβερκούζεν, ανατροπή και νίκη για Ντόρτμουντ

Για την 26η αγωνιστική της Bundesliga, η Λεβερκούζεν επικράτησε με 2-3 της Φράιμπουργκ και η Ντόρτμουντ με 3-1 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Η Λεβερκούζεν έφτασε τους 70 βαθμούς και βρίσκεται στο +10 από την δεύτερη Μπάγερν Μονάχου οκτώ αγωνιστικές πριν το τέλος της αγωνιστικής περιόδου και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου αναμένεται να αναδειχθεί πρωταθλήτρια για πρώτη φορά στην ιστορία της. Η Φράιμπουργκ παρέμεινε στην μέση της βαθμολογίας και στην 9η θέση με 33 βαθμούς στο -2 από την 7η Άουγκσμπουργκ που βρίσκεται σε θέση Κόνφερενς Λιγκ.

Οι “Ασπιρίνες” μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και βρήκαν τέρμα μόλις στο 2ο λεπτό με τον Βιρτς με την Φράιμπουργκ να απαντάει με τον Ντόαν στο 10′. Ο Χλόζεκ έδωσε εκ νέου στο 40′ προβάδισμα στην φιλοξενούμενη με τον Σικ να διευρύνει την διαφορά των δύο ομάδων. Το τελικό 2-3 έγραψε ο Κίτελ στο 79ο λεπτό.

Η Ντόρτμουντ με την νίκη (3-1) της, προσπέρασε την Λειψία και κρατά την τέταρτη θέση του Τσάμπιονς Λιγκ στα χέρια, όντας έναν βαθμό πάνω από τους “Ταύρους” με 50β έναντι 49β. Η Άιντραχτ παρέμεινε στην 6η θέση του Γιουρόπα Λιγκ με 40 βαθμούς στο +5 από την Άουγκσμπουργκ που βρίσκεται στην 7η θέση, αλλά στο -10 από την σημερινή αντίπαλο της Ντόρτμουντ και φαίνεται να χάνει τη μάχη για μια θέση στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Όσον αφορά το παιχνίδι ο πρώην παίκτης της Ντόρτμουντ, Μάριο Γκέτσε πάγωσε τον Βεστφάλεν στο 13′ με την Ντόρτμουντ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια με τον Αντεγιέμι είκοσι λεπτά αργότερα. Οι Βεστφαλοί πίεζαν για τη νίκη, αλλά έχασαν σωρεία ευκαιριών μέχρι το 81ο λεπτό, όπου ο υπαρχηγός τους Ματς Χούμελς έλυσε τον Γόρδιο δεσμό της άμυνας της Άιντραχτ και έδωσε την ευκαιρία στον Τσαν στο 93′ να υπογράψει το 3-1.

Κολωνία-Λειψία 1-5 (18΄ Ανταμιάν – 15΄ Σίμονς, 63΄, 67΄ Οπέντα, 70΄ Χαϊντάρα, 82΄ Πόουλσεν)

Ουνιόν Βερολίνου-Βέρντερ Βρέμης 2-1 (50΄ Βερτέσεν, 52΄ Ααρονσον – 63΄ Βάισερ)

Βόλφσμπουργκ-Άουγκσμπουργκ 1-3 (9΄ Βίμερ – 45΄+3 Μάιερ, 61΄,79΄ Γιάκιτς)

Μάιντς-Μπόχουμ 2-0 (45΄+3 πεν, 71΄ Μπούρκαρτ)

Χαϊντενχάιμ-Γκλάντμπαχ 1-1 (66΄ Ντίνκσι – 9΄ Χακ)

Ντάρμστατ-Μπάγερν Μονάχου 2-5 (28΄ Σκάρκε, 90΄+5 Βίλχελσον – 36΄, 64΄ Μουσιάλα, 45΄+1 Κέιν, 74΄ Γκνάμπρι, 90΄+3 Τελ)

Χοφενχάιμ-Στουτγκάρδη 0-3 (16΄ Μιλό, 45΄+1 Γκιρασί, 68΄ Λέβελινγκ)

Φράιμπουργκ-Λεβερκούζεν 2-3 (10΄ Ντόαν, 79΄ Κεϊτέλ – 2΄ Βιρτς, 40΄ Χλόζεκ, 53΄ Σικ)

Ντόρτμουντ-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 3-1 (33΄ Αντεγέμι, 81΄ Χούμελς, 90΄+3΄ πέν. Τσαν – 13΄ Γκέτσε)