FA Cup: Επική πρόκριση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Λίβερπουλ

Με ανατροπή στην παράταση η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε την πρόκριση κόντρα στη Λίβερπουλ

H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 4-3 (2-2 κδ) στην παράταση της Λίβερπουλ στο Ολντ Τράφορντ, για την προημιτελική φάση των “8” του FA Cup:

Oι «κόκκινοι διάβολοι» τιμώρησαν τα λάθη και την υπεροψία της ομάδας του Κλοπ στην κανονική διάρκεια του ματς και με ανατροπή 4-3 στην παράταση πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

H ομάδα του Τεν Χαγκ προηγήθηκε στο 10΄ με τον ΜακΤομινέι, από κει και πέρα το γήπεδο… έγειρε προς την περιοχή του Ονάνα. Πριν κλείσει το ημίχρονο η Λίβερπουλ έφερε τα πάνω κάτω με τους ΜακΑλιστερ (44΄) και Σαλάχ (45΄+2), δείχνοντας ότι ήταν θέμα χρόνου να «κλειδώσει» τη νίκη-πρόκριση.

Δεν το έκανε, έχασε σημαντικές ευκαιρίες, είχε δοκάρι με τον Έλιοτ μετά την ισοφάριση από τον Άντονι στο 88΄, την πρώτη φορά στο β΄ μέρος που οι «κόκκινοι διάβολοι» βρέθηκαν με αξιώσεις στην περιοχή του Κέλεχερ.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο Ελιοτ με αρκετή δόση τύχης στο 105΄ (μετά το σουτ που επιχείρησε η μπάλα βρήκε στο πόδι του Έρικσεν, άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Ονάνα) «έγραψε» το 2-3.

Από ένα… φθηνό λάθος του Νούνιες έξω από την περιοχή στο 112΄, ο ΜακΤόμινέι πάσαρε στον Ράσφορντ κι αυτή την φορά ο Άγγλος επιθετικός σημάδεψε σωστά (3-3).

Ακολούθησε η τεράστια ευκαιρία του ΜακΤομινέι στο 116΄ (αστόχησε στο τετ-α-τετ με τον Κέλεχερ) και στο 120΄ και πάλι από το τραγικό λάθος του Ελιοτ, ο 20χρονος Ντιαλό, που είχε περάσει ως αλλαγή, πλάσαρε τον Κέλεχερ και με το τελικό 4-3 έστειλε τους συμπαίκτες του και τον κόσμο στον… έβδομο ουρανό και τους φιλοξενούμενους… στα σπίτια τους.

Με τους «reds» αγωνίστηκε ως αλλαγή ο Κώστας Τσιμίκας, μπαίνοντας στο 101′ στη θέση του Γκόμες.

Γουλβς-Κόβεντρι 2-3

Μάντσεστερ Σίτι-Νιούκαστλ 2-0

Τσέλσι-Λέστερ 4-2

Μάντσεστερ Γ.-Λίβερπουλ 4-3 παρ. (2-2 κ.α.)