Bundesliga: Πήρε το ντέρμπι η Ντόρτμουντ, ήττα η Μπάγερν από τη Μάιντς

Η Ντόρτμουντ έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Βόλφσμπουργκ στο ντέρμπι, ηττήθηκε από τη Μάιντς η πρωτοπόρος Μπάγερν Μονάχου

Για την 31η αγωνιστική της Bundesliga, η Ντόρτμουντ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βόλφσμπουργκ, επικρατώντας σχετικά εύκολα στο ντέρμπι. Στα άλλα παιχνίδια, η Μάιντς νίκησε τη Μπάγερν Μονάχου, η Ουνιόν Βερολίνου κέρδισε την Βέρντερ Βρέμη και η Φράιμπουργκ αναδείχτηκε ισόπαλη κόντρα στη Χόφενχαϊμ.

Βόλφσμπουργκ- Ντόρτμουντ 0-2

Η Ντόρτμουντ επικράτησε με σκορ 0-2 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ και βρίσκεται στην 5η θέση έχοντας μαζέψει 55 βαθμούς, ενώ οι “λύκοι” παραμένουν στη 3η θέση με 57 βαθμούς. Σκόρερ για την Μπορούσια ήταν ο Χάαλαντ στο 12′ και στο 68ο λεπτό.

Μάιντς- Μπάγερν Μονάχου 2-1

Η Μάιντς πήρε μια πολύ μεγάλη απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου με 2-0 και βρίσκεται πλέον στους 34 βαθμούς, οκτώ μακριά από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ οι Βαυαροί είναι στην 1η θέση με 71 βαθμούς, έχοντας εξασφαλίσει το πρωτάθλημα.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους σκόραραν ο Μπούργκαρντ στο 3′ και ο Κουέισον στο 37ο λεπτό του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 90+5′ με τον Λεβαντόφσκι, αλλά πλέον ήταν πολύ αργά.

Ουνιόν Βερολίνου – Βέρντερ Βρέμης 3-1

Η Ουνιόν Βερολίνου νίκησε εύκολα με σκορ 3-1 την Βέρντερ Βρέμης και βρίσκεται στην 7η θέση με 46 βαθμούς, ενώ οι ηττημένοι είναι στη 14η με 30 βαθμούς, μπαίνοντας πλέον σε “περιπέτειες” όντας μόλις 4 βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού.

Τα γκολ των νικητών πέτυχε, κάνοντας χατ-τρικ ο Πογιανπάλο στο 51′, 53′ και 68ο λεπτό της αναμέτρησης. Για την Βέρντερ μείωσε ο Γκέμπρε Σελάσιε στο 82′, διαμορώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Φράιμπουργκ- Χόφενχαϊμ 1-1

Η Φράιμπουργκ αναδείχτηκε ισόπαλη με την Χόφενχαϊμ με 1-1 και είναι στην 9η θέση με 41 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 11η θέση με 36 βαθμούς.

Η Χόφενχαϊμ άνοιξε το σκορ στο 40′ με τον Κράμαριτς και οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκρίφο στο 81ο λεπτό του αγώνα.