Παναθηναϊκός-Προμηθέας: Άνετο πέρασμα από την Πάτρα

Ο Παναθηναϊκός πέρασε εύκολα από την έδρα του Προμηθέα.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας του Προμηθέα Πάτρας με 83-61 σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική της Basket League

Με την αναμέτρηση αυτή ο Παναθηναϊκός διέγραψε όλες τις εκκρεμότητες του, πέτυχε την 19η νίκη του στο πρωτάθλημα και ετοιμάζεται για το ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ με το οποίο θα ολοκληρώσει την κανονική περίοδο.

Από την άλλη πλευρά ο Προμηθέας μετα το αποτέλεσμα αυτό και την ήττα θα είναι οριστικά 3ος καθώς ακόμα και σε ισοβαθμία με το Λαύριο υπολείπεται.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, είχε σωστές επιλογές στην επίθεση και με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτό δεν ζορίστηκε καθόλου και έφτασε στην νίκη παίρνοντας και εκδίκηση για την ήττα του στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε επειδή ήταν καλύτερος σε δίποντα, τρίποντα και ριμπάουντ την ίδια στιγμή που ο Προμηθέας ήταν απελπιστικά άστοχος ειδικά στα δίποντα.

Οι βάσεις για την νίκη μπήκαν στη δεύτερη περίοδο όταν ο Παναθηναϊκός άρχισε να χτίζει διαφορά, ενώ κορυφώθηκε στην τρίτη με τους «πράσινους» να παίρνουν διαφορά που άγγιξε τους 20 πόντους.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν εξαιρετικός και στις δυο πλευρές του παρκέ πετυχαίνοντας 15 πόντους και μαζεύοντας 14 ριμπάουντ. Πολύ καλός ήταν και ο Παπαπέτρου με 14 πόντους με τον Σάντ Ρος να προσθέτει 13.

Από τον Προμηθέα ο Χάρης  Γιαννόπουλος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους.’

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς – Σώμος – Θεονάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 29-37, 43-61, 61-83.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 11 (7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αγραβάνης Δ. 2 (0/6 σουτ, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 4 (0/5 σουτ), Τζέριαν Γκραντ 13 (4/11 σουτ, 4 ασίστ), Γιαννόπουλος 16 (2/10 τρίποντα), Αγκμπελέσε 2 (1/5 δίποντα), Αγραβάνης Γ. 5 (1/5 σουτ), Φορντ 2, Βασιλείου, Κουρουπάκης 2, Μπαζίνας 4, Τανούλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 15 (14 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1), Παπαπέτρου 14 (2/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Γουάιτ 4 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 13 (3/3 τρίποντα), Μακ 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Όγκαστ, Χεζόνια 7 (3/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Δίπλαρος 3, Κασελάκης 10, Βουγιούκας 8, Μπεντίλ 2 (1/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ)

Αναλυτικά η βαθμολογία μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής περιόδου.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 40 19-2
Λαύριο 37 16-5
Προμηθέας 36 15-6