Bundesliga: Πήρε το ντέρμπι η Λεβερκούζεν, “5άρα” η Στουτγκάρδη

Νικήτρια του ντέρμπι με τη Λειψία η Λεβερκούζεν, ενώ άνετη επικράτηση της Στουτγκάρδη επί της Μπόχουμ

Για την 1η αγωνιστική της Bundesliga, άνετες νίκες πήραν οι Βόλφσμπουργκ και Στουτγκάρδη, ενώ η Λεβερκούζεν πανηγύρισε τους τρεις βαθμούς επί της Λειψιάς.

Χωρίς τον Μαυροπάνο, ο οποίος ετοιμάζει βαλίτσες για την Αγγλία και τη Γουέστ Χαμ, η Στουτγκάρδη έκανε πάρτι στην πρεμιέρα της Bundesliga, διαλύοντας με 5-0 τη Μπόχουμ. Πρωταγωνιστές για τους Σουηβούς ήταν οι Σέρχου Γκιρασί και Σίλας Κατόμπα Εμβουμπά που σημείωσαν από δύο γκολ ενώ το άλλο τέρμα για την ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες πέτυχε ο Νταν-Αξελ Ζαγκαντού.

Η Λεβερκούζεν προσγείωσε απότομα τη Λειψία, κερδίζοντας τους θριαμβευτές του γερμανικού Σούπερ Καπ με 3-2 στην «Μπάι Αρίνα». Με τους αμυντικούς Ζερεμί Φρίμπονγκ και Τζόναθαν Τα πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων οι «ασπιρίνες», προτού μειώσει ο «καυτός» Ντάνι Ολμο. Ο Φλόριαν Βίρτς αποκατέστησε τη διαφορά δύο τερμάτων για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο προτού διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Λοϊς Οπέντα.

Αουγκσμπουργκ και Γκλάντμπαχ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 4-4. Καθηλωτικό το πρώτο μέρος, όταν και οι δυο ομάδες σημείωσαν από τρία γκολ. Ο Ρούμπεν Βάργκας φάνηκε να δίνει το «τρίποντο» στην Αουγκσμπουργκ αλλά στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, με εκτέλεση πέναλτι, ο Τομάς Τσβαντσάρα έσωσε το βαθμό για τα «πουλάρια».

Με το δεξί ξεκίνησε και η Φράιμπουργκ που επικράτησε εκτός έδρας με 1-2 της Χοφενχάιμ, ενώ  η Βόλφσμπουργκ από το πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» το ματς με τη νεοφώτιστη Χάιντενχαϊμ με 2-0.

Βέρντερ Βρέμης-Μπάγερν Μονάχου 0-4 (4’, 90’+1’ Σανέ, 74’ Κέιν, 90’+5’ Τελ)

Λεβερκούζεν-Λειψία 3-2 (24’ Φρίμπονγκ, 35’ Τα, 64’ Βιρτς – 39’ Όλμο, 71’ Οπέντα)

Βόλφσμπουργκ-Χάιντενχαϊμ 2-0 (6’, 27’ Βιντ)

Χόφενχαϊμ-Φράιμπουργκ 1-2 (50’ Κάμπακ – 39’αυτ. Τσάλαϊ, 45’+3’ Σαλάι)

Άουγκσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 4-4 (29’ Ρεχμπετσάι, 41’ Μπάουερ, 45’+7’πέν. Μίχελ, 76’ Βάργκας – 13’ Ιτακούρα, 27’, 90’+7’πέν. Τβσαντσάρα, 37’ Ενγκουμού)

Στουτγκάρδη-Μπόχουμ 5-0 (18’,77’ Γκιρασί, 38’ Ζαγκαντού, 60’, 67’ Εμβουμπά)

Ντόρτμουντ-Κολωνία 19:30