Premier League: Ανατροπή για Λίβερπουλ, “4άρα” η Μπράιτον, μεγάλο διπλό για Μπρέντφορντ

Την πρώτη της νίκη για τη φετινή σεζόν πέτυχε η Λίβερπουλ απέναντι στη Μπόρνμουθ, η Μπράιτον συνεχίζει τις επιβλητικές εμφανίσεις, ενώ η Μπρένφορντ δεν βρήκε αντίσταση από τη Φούλαμ.

Για τη 2η αγωνιστική της Premier League η Λίβερπουλ επικράτησε με ανατροπή της Μπόρνμουθ, η Μπράιτον έκανε το 2/2 απέναντι στη Γουλβς, ενώ η Μπρέντφορντ πήρε την πρώτη νίκη της σεζόν επί της Φούλαμ.

Η Λίβερπουλ κατάφερε να πάρει τη νίκη (3-1) με ανατροπή απέναντι στη Μπόρνμουθ. Στο «Άνφιλντ» η Μπόρνμουθ σόκαρε την ομάδα του Κλοπ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης αφού στα τρία πρώτα λεπτά είχε ήδη βρει δίχτυα δύο φορές. Στο 3ο λεπτό ο Βαν Ντάικ έκανε λάθος έξω από την μεγάλη περιοχή των «κόκκινων», οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν τη μπάλα που έφτασε στον Σεμένιο, ο οποίος με δυνατό σουτ εκτέλεσε τον Άλισον για το 1-0.

Στη συνέχεια, η Λίβεπουλ ανέβασε την απόδοσή της πιέζοντας για την ισοφάριση. Ο Ντίας στο 27’ πήρε τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και με πλασέ νίκησε τον Νέτο γράφοντας το 1-1.

Στο 36’ ο Σόμποσλαϊ κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Ρόθγουελ και ο Σαλάχ ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Νέτο έπεσε στη δεξιά γωνία του και απέκρουσε το χτύπημα, με τον Αιγύπτιο να παίρνει ωστόσο το ριμπάουντ τρέχοντας πρώτος προς τη μπάλα και με ψύχραιμο κοντινό πλασέ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του.

Στο 58ο λεπτό ο Μακάλιστερ σε διεκδίκηση της μπάλας μάρκαρε πολύ σκληρά τον Κρίστι και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Η Λίβερπουλ αν και έμεινε με 10 παίκτες, πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Σόμποσλαϊ έκανε δυνατό συρτό σουτ από μακρινή απόσταση, ο τερματοφύλακας της Μπόρνμουθ δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα και ο Ζότα πετάχτηκε και την προώθησε στα δίχτυα για το τελικό 3-1.

Οι «γλάροι» του Μπράιτον συνεχίζουν τις υψηλές πτήσεις και επικράτησαν με 1-4 της Γουλβς στο «Μολινό». Το σκορ άνοιξε ο Μιτόμα (15’) που με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία της εστίας του Ζοσέ Σα. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ντε Ζέρμπι διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα, με προσπάθεια από κοντά του Εστουπινιάν στο 46ο λεπτό. Λίγο αργότερα, ο Μαρτς σκόραρε δις (51’,54’) για το 0-4 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Oι «Λύκοι” το μόνο που κατάφεραν ήταν να βάλουν το γκολ της τιμής με τον Χουάνγκ στο 61′ για το τελικό 1-4.

Η Μπρέντφορντ μετά την ισοπαλία με την Τότεναμ, επικράτησε της Φούλαμ εκτός έδρας (0-3). Ο Βίσα εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας και πέτυχε το 0-1 από κοντά. Στο 66’ η Μπρέντφορντ κέρδισε πέναλτι και ο Μπράιαν Εμπουεμό με έξυπνη εκτέλεση έκανε το 0-2. Μάλιστα, ο Καμερουνέζος διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις (90+3′)  το 0-3, έπειτα από ωραία συνεργασία των Αγιέρ και Χένρι.