Bundesliga: Πρώτη νίκη με «4άρα» η Λειψία

Η Λειψία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη Bundesliga, απέναντι στη Στουτγκάρδη του Μαυροπάνου

Την πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της Bundesliga πέτυχε η Λειψία επικρατώντας με 4-0 της Στουτγκάρδης στη “Red Bull Arena”, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής,

Δύο γκολ σημείωσε ο Σομποζλάι, το πρώτο στο 38ο λεπτό και το δεύτερο με μακρινή εκτέλεση φάουλ στο 52’. Ενδιάμεσα, ο Φόρσμπεργκ είχε διπλασιάσει τα τέρματα των «κόκκινων ταύρων» στο 46’, ενώ το τελευταίο γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Σίλβα, από το σημείο του πέναλτι, στο 65ο λεπτό.

Η Λειψία είχε ηττηθεί στην 1η αγωνιστική από τη Μάιντς, ενώ ο Ντίνος Μαυροπάνος ήταν βασικός για τους ηττημένους, που έμειναν στους 3 βαθμούς σε δύο αγώνες στην Bundesliga, καθώς στην πρεμιέρα είχαν πανηγυρίσει άνετη νίκη με 5-1 επί της Γκρόιτερ Φιρτ.