Bundesliga: Σώθηκε η Χόνφεχαιμ, buzzer beater παραμονής η Μπόχουμ

«Ζωντανές» οι Μπόχουμ και Σάλκε, στραβοπάτημα για την Ουνιόν Βερολίνου

Στο πλαίσιο της προτελευταίας (33ης) αγωνιστικής της Bundesliga, τρία παιχνίδια έληξαν ισόπαλα με τη μάχη της παραμονής να έχει πάρει «φωτιά» και τίποτα να μην είναι σίγουρο.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, η Μπόχουμ με γκολ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, μπόρεσε να νικήσει την ουραγό Χέρτα Βερολίνου (1-1). Σίγουρος ο υποβιβασμός για τους γηπεδούχους, θα παλέψει η ομάδα των Σταφυλίδη και Λαμπρόπουλου στην τελευταία αγωνιστική για να αποφύγει την 16η θέση που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής.

Η Χονφεχάιμ επικράτησε της-εξαιρετικής φέτος- Ουνιόν Βερολίνου με 4-2 και κλείδωσε την παραμονή της στην κατηγορία. Οι «Βερολινέζοι» μένουν πίσω στο κυνήγι της τέταρτης θέσης που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση από τον Αντρέ Κράμαριτς με δύο γκολ ( 36’, 90’) και μία ασίστ.

Η Σάλκε μετά την βαριά ήττα της προηγούμενης εβδομάδας από τη Μπάγερν με 6-0, κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) κόντρα στην Άιντραχτ Φρακφούρτης, με γκολ του Πόλτερ στο 85′. Μετά το 2-2 της σημερινής αναμέτρησης οι παίκτες του Ράις βρίσκονται στην 16η θέση και έχουν πολύ δύσκολο παιχνίδι την επόμενη εβδομάδα απέναντι στη Λειψία.

Στο πιο αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι της ημέρας η Κολωνία ταξίδεψε στη Βρέμη για το τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι της σεζόν. Αμφότερες οι ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ και έληξε ισόπαλο 1-1.

Φράιμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 2-0 (71΄ Γκούντερ, 75΄ Πέτερσεν)

Χοφενχάιμ-Ουνιόν Βερολίνου 4-2 (22΄ Μπεμπου, 36΄ πεν., 90΄ Κράμαριτς, +90 Νταμπούρ – +45΄ Ντοέκι, +90΄ Λαϊντουνί)

Χέρτα Βερολίνου-Μπόχουμ 1-1 (63΄ Τουσάρ – +90΄ Σλότερμπεκ)

Σάλκε-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (1΄ Τερόντε, 85΄ Πολτέρ – 21΄ Καμαντα, 59΄ Τούτα)

Βέρντερ Βρέμης-Κολωνία 1-1 (73΄ Σμιντ – 36΄ Τίγκες)

Μπάγερν Μονάχου-Λειψία 19:30