Premier League: Μία ανάσα από το επόμενο Champions League η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε της Μπόρνμουθ και βρίσκεται ένα βαθμό πριν την κατοχύρωση της θέσης του Champions League

Για την 37η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 0-1 τη Μπόρνμουθ και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Λίβερπουλ με την Άστον Βίλα είναι το φαβορί για τις θέσεις του Τσάμπιονς Λιγκ έναντι των Ρεντς.

Το τέρμα της νίκης για τους «κόκκινους διαβόλους» πέτυχε ο Κασεμίρο στο 9ο λεπτό και έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο από την Λίβερπουλ βρίσκεται στο +3.

Στο Μπέρμιγχαμ, η Λίβερπουλ παρέμεινε στο 1-1 με την Άστον Βίλα και θέλει ένα θαύμα για να πάρει μία θέση για το επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Έμερι προηγήθηκε στο 27ο λεπτό με τον Ράμσεϊ με την Λίβερπουλ να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας στο 89′ με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Έβερτον πήρε σημαντικό βαθμό με 1-1 στο Γουλβερχαμπτον με τέρμα του Μίνα στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων και βρίσκεται στο +2 από την 18η Λιντς, ενώ ισόπαλο με 2-2 έληξε το παιχνίδι της Κρίσταλ Πάλας με τη Φούλαμ σε ματς χωρίς βαθμολογικό κίνητρο.

Τότεναμ-Μπρέντφορντ 1-3 (8΄ Κέιν – 50΄, 62΄ Εμπεουμό, 88΄ Γουίσα)

Μπόρνμουθ-Μάντσεστερ Γ. 0-1 (9΄ Κασεμίρο)

Φούλαμ-Κρίσταλ Πάλας 2-2 (45+5΄πεν., 61΄ Μίτροβιτς – 34΄ Εντουάρ, 83΄ Γουόρντ)

Λίβερπουλ-Άστον Βίλα 1-1 (90΄ Φιρμίνο – 27΄ Ράμσεϊ)

Γουλβς-Έβερτον 1-1 (34΄ Χουάνγκ – 90+9΄ Μίνα)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Άρσεναλ (19:30)