Bundesliga: Στην κορυφή η Στουτγκάρδη

Η Στουτγκάρδη είναι στην κορυφή της Bundesliga μετά τη νίκη της επί της Βόλφσμπουργκ.

Για την 7η αγωνιστική της Bundesliga , η Στουτγκάρδη νίκησε με 3-1 την Βόλφσμπουργκ και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στη Στουτγκάρδη, η ομάδα του Χένες με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκιρασί που πέτυχε χατ τρικ έκανε την ανατροπή και πήρε το τρίποντο (3-1) κόντρα στην Βόλφσμπουργκ. Οι “Λύκοι” πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Γκέρχαρντ στο 34ο λεπτό. Η Στουτγάρδη αντέδρασε στο δεύτερο μέρος και έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 66′ με τον Γκιρασί, ο επιθετικός από την Γουινέα στο 78ο λεπτό ανέτρεψε το σκορ και ο ίδιος έγραψε το τελικό σκορ στο 82′.

Στην Ρεντ Μπουλ Αρίνα, Λειψία και Μπόχουμ έμειναν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0). Η Ντόρτμουντ επικράτησε με 4-2 της Ουνιόν Βερολίνου και ανέβηκε στην δεύτερη θέση, ενώ η Ντάρμσταντ έκανε το διπλό στην έδρα της Άουγκσμπουργκ με 1-2.

Γκλάντμπαχ-Μάιντς 2-2 (22΄ Νιχάους, 88΄ Σκάλι – 24΄ Γκρούντα, 75΄ Μπάρκοκ)

Ντόρτμουντ-Ουνιόν Βερολίνου 4-2 (7′ Φούλκρουγκ, 49′ Σλότερμπεργκ, 54′ Μπραντ, 71΄ Ριέρσον-9′ Γκόσενς, 31′ πεν. Μπονούτσι)

Λειψία-Μπόχουμ 0-0

Άουγκσμπουργκ-Ντάρμσταντ 1-2 (86′ Ντεμίροβιτς-52′ Σάρκε, 70′ πεν. Κέμπε)

Στουτγκάρδη-Βόλφσμπουργκ 3-1 (67′ πεν., 78′, 81′ Γκιρασί-38′ Γκέρχαρντ)