Premier League: Έσωσε τη Γιουνάιτεντ ο ΜακΤόμινεϊ, ξέσπασαν Τσέλσι και Έβερτον

Ανατροπή στις καθυστερήσεις η Γιουνάιτεντ, «τεσσάρα» η Τσέλσι, εύκολη νίκη για Έβερτον.

Στο πλαίσιο της 8η αγωνιστικής της Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν ήταν καλή, αλλά κατάφερε να νικήσει στο ματς με τη Μπρέντφορντ, η Τσέλσι πανηγύρισε την 3η της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ η Τότεναμ παρέμεινε αήττητη.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε μια προβληματική εμφάνιση, μπόρεσε στις καθυστερήσεις να «κλέψει» το τρίποντο από τη Μπρέντφορντ με 2-1, με δύο γκολ στην «εκπνοή» του αγώνα. Στο 26′ ένα λάθος του Κασεμίρο και η προβληματική αμυντική λειτουργία των «κόκκινων διαβόλων» έδωσαν τη δυνατότητα στον Γιένσεν με αριστερό σουτ να νικήσει τον Ονάνα και να κάνει το 0-1 για την ομάδα του. Εν συνεχεία, η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να βρει το γκολ και ο ΜακΤόμινεϊ έδωσε τη λύση στο 90+3′ με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή, μετά από φάση διαρκείας 1-1. Ο Σκωτσέζος ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 90+7′ με κεφαλιά από ασίστ του Χάρι Μαγκουάιρ υπογράφοντας το 2-1.

«Ξέσπασε» η Τσέλσι παίρνοντας σημαντικούς τρεις βαθμούς εκτός έδρας κόντρα στη Μπέρνλι με σκορ 1-4. Οι γηπεδούχοι στο 15’ βγήκαν στην κόντρα και ο Οντομπέρ με όμορφο αριστερό σουτ νίκησε τον Σάντσεθ και άνοιξε το σκορ (1-0). Οι «μπλε» κατάφεραν να ισοφαρίσουν λίγο πριν την ολοκλήρωση 45 λεπτών παιχνιδιού. Ο Στέρλινγκ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Αλ Ντακίλ με αυτογκόλ διαμόρφωσε το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 50′, όταν ο Πάλμερ ευστόχησε σε πέναλτι που είχε κερδίσει ο Ραχίμ Στέρλινγκ (1-2). Ο άλλοτε παίκτης της Μάντσεστερ Σίτι στο 65′ σκόραρε με το αριστερό έπειτα από ασίσιτ του Γκάλαχερ (1-3). Δέκα λεπτά αργότερα ο Τζάκσον με κοφτή ντρίμπλα και αριστερό σουτ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του γράφοντας το 1-4.

Νίκη με τριάρα για την Έβερτον επί της Μπόρνμουθ (3-0). Μόλις στο 8ο λεπτό τα «ζαχαρωτά» πριηγήθηκαν στο σκορ με το τέρμα του Γκάρνερ. Οι παίκτες του Ντάιτς διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Χάρισον να βρίσκει δίχτυα έπειτα από υπέροχη προσπάθεια. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού οι ποδοσφαιριστές της Έβερτον έκλεψαν τη μπάλα, ο

Η Φούλαμ επικράτησε εντός έδρας της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 3-1 και έφτασε τους 11 βαθμούς. Ο Ντεκόρντοβα Ριντ στο 53′ νίκησε τον Φοντέρινγχαμ για το 1-0, ενώ ο Ρόμπινσον έφερε άθελά του το παιχνίδι σε ισορροπία με αυτογκόλ (1-1). Ένα λάθος του Φοντέρινγχαμ οδήγησε σε αυτογκόλ για την ομάδα του Μάρκο Σίλβα (2-1) και ο Γουίλιαν στο 90+2′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Να σημειωθεί πως η Σέφιλντ «είδε» τον Μπάσαμ να τραυματίζεται σοβαρά και να αποχωρεί από το γήπεδο, με το διάστημα απουσίας του να προβλέπεται αρκετά μεγάλο.

Νωρίτερα, η Τότεναμ πήρε το διπλό επί της αξιόμαχης Λούτον με 0-1 και παρέμεινε αήττητη στο φετινό πρωτάθλημα. Τα «σπιρούνια» μπορεί να έμειναν με 10 παίκτες από τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου καθώς αποβλήθηκε ο Μπισούμα για θέατρο, αλλά το γκολ του Φαν ντε Φεν της έδωσε τη νίκη που την ανέβασε προσωρινά στην πρώτη θέση.