Bundesliga: Στην κορυφή με Γκριμάλντο η Λεβερκούζεν

Με πρωταγωνιστή τον Γκριμάλντο που πέτυχε δύο γκολ, η Λεβερκούζεν πήρε διπλό με 2-3 κόντρα στη Χοφενχάιμ και παραμένει στην κορυφή της Bundesliga.

Για την 10η αγωνιστική της Bundesliga, η Λεβερκούζεν επικράτησε με 2-3 της Χοφενχάιμ, η Μάιντς με 2-0 της Λειψίας, ενώ σπουδαίο διπλό με 0-3 πήρε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο Βερολίνο, αντιμετωπίζοντας την Ουνιόν.

Στην Πρι Ζίρο Αρίνα, η Χοφενχάιμ ηττήθηκε με 2-3 από τη Λεβερκούζεν που κρατάει σταθερά την πρώτη θέση. Οι «Ασπιρίνες» προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με 0-2, χάρη σε τέρματα των Βιρτς στο 9′ και του Γκριμάλντο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση και μείωσαν στο 56′ με τον Σταχ και έφερε το παιχνίδι στα ίσια δύο λεπτά αργότερα με τον Βέγχορστ. Παρόλα αυτά, η Μπάγερ δεν πανικοβλήθηκε και βρήκε το τέρμα της νίκης με τον Γκριμάλντο στο 70ο λεπτό και παραμένει αήττητη στην αρχή της σεζόν.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μάιντς έκανε την έκπληξη και επικράτησε με 2-0 της Λειψίας, ενώ η Άιντραχτ Φρανκφούρτης νίκησε με 0-3 την Ουνιόν Βερολίνου.

Η Κολωνία έμεινε στο 1-1 με την Άουγκσμπουργκ και η Φράιμπουργκ πήρε την βαθμό στο 96′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκρίφο με 3-3 κόντρα στη Γκλάντμπαχ.

Ντάρμσταντ-Μπόχουμ 1-2 (43΄ Νουρνμπέργκερ – 25΄, 54΄ Ασάνο)

Ουνιόν Βερολίνου-Άϊντραχτ Φρ. 0-3 (3΄, 14΄ Μάρμους, 82΄ Νάτσο)

Φράιμπουργκ-Γκλάντμπαχ 3-3 (7΄ Όλερ, 71΄ Βάισοπτ, +90΄ πεν. Γκρίφο – 25΄ Σιμπατσέ, 29΄ Πλεά, 39΄ Βέιγκλ)

Μάιντς-Λειψία 2-0 (76΄ Λι Γιάε Σουνγκ, 80΄ Μπαρέιρο)

Κολωνία-Άουγκσμπουργκ 1-1 (16΄ Μαϊνα – 25΄ Τίετζ)

Χοφενχάιμ-Λεβερκούζεν 2-3 (56΄ Σταχ, 58΄ Βέγκχορστ – 9΄ Βιρτς, +45΄, 70΄ Γκριμάλντο)

Ντόρτμουντ-Μπάγερν Μονάχου 19:30