Premier League: Περίπατος για Σίτι, ανατροπή η Μπρέντφορντ, πρώτο τρίποντο η Σέφιλντ

Εξάρα για Σίτι, φοβερή η Μπρέντφορντ, “έσπασε το ρόδι” η Σέφιλντ.

Για την 11η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι με τέσσερις ασίστ και ένα γκολ του Ντόκου πανηγύρισε νίκη κορυφής, η Σέφιλντ πήρε την πρώτη της νίκη, τη στιγμή που η Μπράιτον έμεινε στο 1-1 με την Έβερτον και η Γουέστ Χαμ έκανε ακόμη ένα “στραβοπάτημα” πριν τον Ολυμπιακό.

Η Μάντσεστερ Σίτι διέσυρε τη Μπόρνμουθ με 6-1 στο “Έντιχαντ” και ανέβηκε στην πρώτη θέση με παιχνίδι περισσότερο. Οι “πολίτες” έκαναν πάρτι στο πρώτο ημίχρονο και στο 30ο λεπτό οι Ντόκου και Ρόδρι συνδυάστηκαν εξαιρετικά, με τον πρώτο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στη συνέχεια ο Ντόκου βρήκε με ωραία ασίστ τον Σίλβα, που ευστόχησε διπλασιάζοντας τα τέρματα των γηπεδούχων. Ο Βέλγος στο 37ο λεπτό έκανε το σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα βρήκε στον Ακάνζι που σημείωσε το 3-0. Ο Τζερεμί Ντοκού συνέχισε να δημιουργεί και στο δεύτερο ημίχρονο, μοιράζοντας στον Φόντεν ο οποίος κοντρόλαρε υπέροχα και έγραψε το 4-0. Τα “κεράσια” στο 74′ μείωσαν όταν ο Σινιέστρα από θέση βολής πλάσαρε τον Έντερσον για το 4-1. Ο Μπερνάρντο Σίλβα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ πέτυχε το 5ο γκολ της Μάντσεστερ Σίιτ, ενώ ο Άκε με κεφαλιά-ψαράκι διαμόρφωσε το τελικό 6-1.

Μοίρασαν του βαθμούς Έβερτον και Μπράιτον (1-1). Τα “ζαχαρωτά” προηγήθηκαν από την προσπάθεια του Μινκολένκο στο 7ο λεπτό . Οι “γλάροι” κατάφεραν να βρουν γκολ, ωστόσο αυτό δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Στο δεύτερο ημίχρονο η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League μπήκε αρκετά δυνατά στον αγώνα, πιέζοντας την Εβερτον. Το 1-1 ήρθε από το αυτογκόλ του Άσλει Γιάνγκ στο 84′.

Τρίποντο με ανατροπή για την Μπρέντφορντ απέναντι Γουέστ Χαμ (3-2) που έκανε ακόμη μία ήττα πριν την επερχόμενη ευρωπαϊκή “μάχη” με τον Ολυμπιακό. Στο 11′ ο Μοπέ σκόραρε μετά από 35 ματς βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του αλλά οι παίκτες του Μόγιες ισοφάρισαν πολύ γρήγορα. Επτά λεπτά αργότερα ο Αντόνιο έκανε τη σέντρα και ο Κούντους με μονοκόμματο σουτ έκανε το 1-1. Πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Μπόουεν έβαλε σε θέση οδηγού τα “σφυριά” , πετυχαίνοντας ένα μοναδικό επίτευγμα. Ο Άγγλος έγινε ο μοναδικός ποδοσφαιριστής στην ιστορία της Premier League (από το 1992 και έπειτα) που έχει σκοράρει στα έξι πρώτα εκτός έδρας παιχνίδια του συλλόγου του. Στην επανάληψη, ο Ντίνος Μαυροπάνος είχε μια ιδιαίτερα άτυχη στιγμή καθώς στην πρώτη του αναμέτρηση ως βασικός, πιεζόμενος από αντίπαλό του, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-2. Η Μπρέντφορντ ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 70′. Ο Κόλινς σηκώθηκε ψηλότερα από όλους ώστε να εκμεταλλευτεί μια τέλεια σέντρα από τον Ματίας Γιένσεν και με κεφαλιά έκανε το 3-2.

Μετά από δύο διαδοχικές ήττες η Κρίσταλ Πάλας επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με τη νίκη (0-2) κόντρα στην Μπέρνλι. Ο Αγιού μπήκε ανενόχλητος στην περιοχή, πάσαρε στον Σλουπ ο οποίος σούταρε από την περιοχή σημειώνοντας το 0-1. Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Μίτσελ σκόραρε από κοντά

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ πήρε το πρώτο της νικηφόρο αποτέλεσμα απέναντι στη Γουλβς (2-1) μετά από 11 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και τελικά βρήκαν γκολ στο 72′ με τον Κάμερον Άρτσερ να πιάνει δυνατό σουτ για το 1-0. Οι “λύκοι” αντέδρασαν με τον Μπέλεγκρειντ όμως η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ αφού ο Νόργουντ με εύστοχο πέναλτι στο 90+10′ χάρισε τη νίκη στις “λεπίδες”.