Bundesliga: Θρίαμβος στο Βερολίνο για την Λειψία

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Λειψία το ταξίδι της στο Βερολίνο κόντρα στην Ουνιόν.

Για την 3η αγωνιστική της Bundesliga, η Λειψία είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στην Ουνιόν, την οποία διέλυσε με 0-3 ενώ ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι μεταξύ Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Κολωνίας.

Στο Αλ ντερ Άλτεν Φόρστερέι, η Λειψία έκανε περίπατο απέναντι στην γηπεδούχο Ουνιόν Βερολίνου με 0-3. Οι “ταύροι” πήραν κεφάλι στο σκορ στο 51ο λεπτό με τον κεραυνό του Τσάβι Σίμονς που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και αναπαύτηκε στην βάθος της εστίας της Ουνιόν. Στην συνέχεια, ανέλαβε ο Σέσκο στο 85ο λεπτό με υπέροχο πλασέ μετά την πάσα του Σίμονς ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Σλοβένος με κεφαλιά μετά το γύρισμα του Όλμο έκλεισε το σκορ

Στο Ντόιτσε Μπάνκα Παρκ, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έκλεψε τον βαθμό στο 87′ από την Κολωνία στο τελικό 1-1. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 43ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κάινζ και κρατούσαν το τρίποντο μέχρι το 87ο λεπτό όπου η Άιντραχτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με την την συνεργασία του Άρονσον με τον Ενκουκού και τον τελευταίο με ωραίο τελείωμα να γράφει το τελικό σκορ.