Premier League: Ανατροπή στο τέλος με ήρωα Ράις για την Άρσεναλ

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις η Άρσεναλ πήρε τη νίκη επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πηγαίνει ως 2η στο break των εθνικών ομάδων.

Για την 4η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ επικράτησε της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3-1 στο “Έμιρειτς” και πλέον φιγουράρει στη 2η θέση της βαθμολογίας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμηλό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να είναι αμφότερες προσεκτικές προκειμένου να μην αφήνουν κενά στην άμυνα και τα εκμεταλλευτεί ο αντίπαλος.

Οι “κανονιέρηδες” ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, με τον Χάβερτς να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση στο 13ο λεπτό, χωρίς να καταφέρει ωστόσο να βρει τη μπάλα για να εκτελέσει. Εν συνεχεία, ο Ενκέτια προσπάθησε να επωφεληθεί από τη φάση αλλά δεν μπόρεσε αφού υπήρχε η σωτήρια παρέμβαση του Μαρτίνες που έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 27ο λεπτό οι “κόκκινοι διάβολοι” βγήκαν στην αντεπίθεση μετά από λάθος του Κάι Χάβερτς, ο Έρικσρεν έκανε υπέροχη κάθετη πάσα 40 μέτρων στον Ράσφορντ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από αριστερά, απέφυγε δύο αντιπάλους με παράλληλη κίνηση και έκανε το 0-1.

Η αντίδραση της Άρσεναλ ήρθε μόλις 60 δευτερόλεπτα αργότερα, όταν οι παίκτες της “έκρυψαν” τη μπάλα με γρήγορες πάσες. Ο Μαρτινέλι τροφοδότησε τον Έντεγκααρντ και ο Νορβηγός μεσοεπιθετικό εκτέλεσε τον Ονανά με ασύλληπτο σουτ (1-1).

Στην επανάληψη, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, κυκλοφορώντας τη μπάλα με υπομονή, όμως η Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που είχε τις κλασικότερες ευκαιρίες.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Χάβερτς μπήκε στην περιοχή ανάμεσα από τους Γουάν Μπισάκα και Καζεμίρο, ο Γερμανός έπεσε στος έδαφος και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR , ο Τέιλορ είδε το ριπλέι, αλλάζοντας τελικά την απόφασή του.

Στο 88ο λεπτό ο Γκαρνάτσο πήρε την πάσα από τον Κασεμίρο και νίκησε τον Ράμσντεϊλ, όμως το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ.

Ο Ντέκλαν Ράις έγινε ήρωας για την ομάδα του καθώς στο 90+6′, μετά από εκτέλεση κόρνερ βρέθηκε στο δέυτερο δοκάρι επιχείρησε το σουτ που κόντραρε και τελικά κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 90+11′ “μπήκε το κερασάκι στην τούρτα” , με την Άρσεναλ να αντεπιτείθεται και τον Ζεζούς να διασχίζει το μισό γήπεδο,να  πλασάρει τον Ονανά και να γράφει το τελικό 3-1.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ονανά, Γουάν-Μπισάκα, Λίντελεφ (Έβανς 84′), Μαρτίνες (Μαγκουάιρ 67′), Νταλότ, Καζεμίρο, Έρικσεν, Άντονι (Γκαρνάτσο 84′), Φερνάντες, Ράσφορντ, Μαρσιάλ (Χόιλουντ 67′)