Bundesliga: Υπέταξε τη Χοφενχάιμ η Ντόρτμουντ

Με δυσκολία η Ντόρτμουντ επικράτησε εκτός έδρας της Χοφενχάιμ.

Για την 6η αγωνιστική της bundesliga, η Ντόρτμουντ πήρε το τρίποντο με 1-3 με αντίπαλο τη Χοφενχάιμ εκτός έδρας και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στην Πρι Ζίρο Αρίνα η Ντόρτμουντ έφυγε νικήτρια σε ένα δύσκολο παιχνίδι κόντρα στην Χοφενχάιμ. Οι Βεστφαλοί πήραν κεφάλι στο σκορ στο 18ο λεπτό με τον Μπραντ να δίνει στον Φάλκρουγκ και με δυνατό σουτ να δίνει προβάδισμα στην Ντόρτμουντ.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν άμεσα την απάντηση με τον Κράμαριτς. Ο Χούμελς γκρέμισε τον Κροάτη μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής έδινε την άσπρη βούλα και ο επιθετικός της Χοφενχάιμ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Η Ντόρτμουντ πήρε εκ νέου το προβάδισμα πριν την λήξη του ημιχρόνου, πιο συγκεκριμένα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον πρώην αρχηγό της Μάρκο Ρόις. Η ομάδα του Τέρζιτς κλείδωσε την νίκη στο 95ο λεπτό με τον Ριέσον που πλάσαρε ιδανικά τον τερματοφύλακα της Χοφενχάιμ.

Σκόρερς: 24′ Κράμαριτς – 11′ Φάλκρουγκ, 45+3′ Ρόις, 90+5′ Ριέσον

Χοφενχάιμ-Ντόρτμουντ 1-3 (25΄ πεν. Κράμαριτς – 18΄ Φούλκρουγκ, 45΄+3 Ρόις, 90΄+5 Ρίερσον)