Primeira Liga: Με ήρωα Ντι Μαρία, η Μπενφίκα επικράτησε της Πόρτο στο ντέρμπι

Τρίποντο και κορυφή για τη Μπενφίκα κόντρα στην Πόρτο.

Για την 7η αγωνιστική της Primeira Liga η Μπενφίκα επικράτησε της Πόρτο με 1-0 στο «Estadio de Luz» και βρίσκεται προσωρινά στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερες ευκαιρίες με τις δύο ομάδες να απειλούν ελάχιστα την αντίπαλη εστία. Η Πόρτο από το 19ο λεπτό έμεινε με δέκα παίκτες λόγω του σκληρού μαρκαρίσματος του Καρντόσο στον Νέρες.

Στο 68′ ο ‘Ανχελ Ντι Μαρία πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με πολύ δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Μπενφίκα (Σμιντ): Τρούμπιν, Μπα, Α. Σίλβα, Οταμέντι, Άουρσνες, Νέβες, Κοκτσιού, Ντι Μαρία (Ζοάο Μάριο 86′), Ρ. Σίλβα (Τένγκστετ 90+7′), Νέρες (Γιούρασεκ 86′), Μούσα (Καμπράλ 67′).

Πόρτο (Κονσεισάο): Κόστα, Ουέντελ (Μπόρζες 80′), Κάρμο, Καρντόσο, Μάριο, Βαρέλα (Χάιμε 84′), Εουστάκιο, Μπαρό (Ζε Πέδρο 25′), Γκαλένο, Ταρεμί, Πεπέ (Κονσεισάο 80′).