Ηττήθηκε η Γιουβέντους, τεσσάρα για Φιορεντίνα

Την 6η ήττα υπέστη στο φετινό πρωτάθλημα η Γιούβε, εξασφάλισε την συμμετοχή της στο Europa League η Ρόμα.

Η Κάλιαρι νίκησε 2-0 την πρωταθλήτρια Γιουβέντους και την υποχρέωσε στην έκτη φετινή της ήττα. Η Ρόμα επικράτησε 3-2 εκτός έδρας της Τορίνο και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους ομίλους του Europa League, για την 37η και προτελευταία αγωνιστική της Serie A.

Την ήττα από την Κάλιαρι γνώρισε η Γιουβέντους με σκορ 2-0. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήθελε όσο το δυνατόν περισσότερα γκολ για να πλησιάσει τον Τσίρο Ιμόμπιλε στη μάχη των δύο επιθετικών για τον τίτλο του αρχικανονιέρη στην Serie A, αλλά και σε αυτήν για το Χρυσό Παπούτσι, όμως έμεινε άσφαιρος στη Σαρδηνία. Αυτή ήταν η έκτη συνολικά ήττα για τους μπιανκονέρι στο φετινό Καμπιονάτο,

Σε ένα γεμάτο από γκολ ματς η Ρόμα έφυγε με το “διπλό” από το Τορίνο. Ο Μπερενγκουέρ άνοιξε το σκορ για την Τορίνο στο 14ο λεπτό. Η Ρόμα χρειάστηκε ωστόσο μόλις δύο λεπτά για να ισοφαρίσει, με τον Ντέκο στο 16′ (1-1). Στο 23′ η Ρόμα έκανε την ανατροπή με τέρμα του Σμόλινγκ (1-2) και έφτασε στο 1-3 με πέναλτι του Ντιαβαρα στο 61′. Το μόνο που κατάφερε η Τορίνο είναι να μειώσει σε 2-3 στο 65′ Σίνγκο.

Η Φιορεντίνα με χατ-τρικ του Κιέζα (48′,54′, 89′) και ένα τέρμα του Μιλένκοβιτς στο 74′, πέρασε ένα εύκολο βράδυ απέναντι στην Μπολόνια στην Φλορεντίνο (4-0).

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Τρίτη 28 Ιουλίου

Πάρμα – Αταλάντα 1-2 (43′ Κουλουσέβσκι /70′ Μαλινόβσκι, 84′ Γκόμες)

Ίντερ – Νάπολι 2-0 (11′ Ντ’Αμπρόζιο, 74′ Μαρτίνες)

Τετάρτη 29 Ιουλίου

Βερόνα – ΣΠΑΛ 3-0 (7′ 11′ Ντι Κάρμινε, 47′ Φαραόνι)

Λάτσιο – Μπρέσια 2-0 (17′ Κορέα, 82′ Ιμόμπιλε)

Σαμπντόρια – Μίλαν 1-4 (87′ Άσκιλντσεν / 4′ 58′ Ιμπραχίμοβιτς, 54′ Τσαλχάνογλου, 90+2′ Λεάο)

Σασουόλο – Τζένοα 5-0 (26′ Τραορέ, 40′ Μπεράρντι, 66′ 77′ Καπούτο, 74′ Ρασπαντόρι)

Ουντινέζε – Λέτσε 1-2 (36′ Σαμίρ / 40′ πεν. Μανκόζου, 81′ Λαπαντούλα)

Κάλιαρι – Γιουβέντους 2-0 (8′ Γκαλιάνο, 45+2′ Σιμεόνε)

Φιορεντίνα – Μπολόνια 3-0 (48′ 54′ Κιέζα, 74′ Μιλένκοβιτς)

Τορίνο – Ρόμα 2-3 (14′ Μπερενγκέρ, 66′ Σίνγκο / 16′ Τζέκο, 23′ Σμόλινγκ, 61′ πεν Ντιαβαρά)