Canadian Premier League: Ήττα στην εκπνοή για την Ατλέτικο Οτάβα

Την ήττα στις καθυστερήσεις δέχτηκε η Ατλέτικο Οτάβα από τη Φορτζ

Η Ατλέτικο Οτάβα δέχτηκε την ήττα με 0-1 από την Φορτζ στο TD Stadium, για την 7η αγωνιστική του καναδικού πρωταθλήματος.

Το νικητήριο τέρμα των φιλοξενούμενων πέτυχε στις καθυστερήσεις (90+1′) ο Σουανιέ.

Η ομάδα του Μπόμπι Σμυρνιώτη μετά τους τρεις βαθμούς, παρέμεινε στην κορυφή με 15β, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην τελευταία θέση με 5β.

Tο πρώτο ημίχρονο δεν είχε τις μεγάλες φάσεις, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Η κατοχή ήταν υπέρ των φιλοξενουμένων και το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Ο Κάμπελ από την πλευρά της Φορτζ είχε κάποιες αξιόλογες ευκαιρίες, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και έψαξαν το γρήγορο γκολ. Στο 60′ ο Μπάσετ είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, όταν από απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο τερματοφύλακας Χένρι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Μέχρι το τέλος πίεζε η ομάδα του Κάρλος Γκονζάλεθ για το γκολ, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «παγώσουν» το γήπεδο, σημειώνοντας το νικητήριο τέρμα στο 90+1′ με τον Σουανιέ να σουτάρει από την μεγάλη περιοχή, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα (0-1).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ατλέτικο Οτάβα (Γκονζάλεθ): Μέλβιν, Ουιμέτ, Τισότ, Εσπέχο (90+6′ Εσπέχο), Μιγκέλ Ακόστα, Σιγκ, Μπάσετ, Ασί (69′ Χάουορντ), Μπαχάους (86′ Ν.Βερχόφεν), Ντος Σάντος (70′ Ζ.Βερχόφεν), Σο (86′ Σάλτερ)

Φορτζ (Μπόμπι Σμυρνιώτης): Χένρι, Σάμουελ, Μπελέγου, Ντάνκαν (75′ Σισόκο), Μετουσάλα, Μπέκερ, Αχινιώτης-Τζόνσον, Ποκού (75′ Μόργκαν), Γενσεν (67′ Μπόργιες), Καμπελ (85′ Κέιν), Πάσιους (68′ Σουανιέ)

Κίτρινες: Εσπέχο – Ντάνκαν, Μπελέγου