Canadian Premier League: Νίκη για την Ατλέτικο Οτάβα

Σπουδαία νίκη για την Ατλέτικο Οτάβα κόντρα στην Βανκούβερ.

Για την 10η αγωνιστική της Canadian Premier League η Ατλέτικο Οτάβα πήρε το τρίποντο επι της Βανκουβέρ νικώντας την με 1-0.

Στο πρώτο μέρος η Ατλέτικο Οτάβα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας . Οι γηπεδούχοι απειλούσαν συνεχώς την Βανκούβερ η οποία ήταν νωχελική και ακίνδυνη. Στο 9’ η ομάδα του Κάρλος Γκονζάλες άνοιξε το σκορ με δράστη τον Σόλτερ έπειτα από φάση διαρκείας. Μετά το γκολ η Οττάβα απειλούσε συνεχώς τον Έρβινγκ με τους Ακόστα στο 12’ και Μπάσετ στο 15’ ωστόσο η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι.

Στο 36’ ο Έσπεχο ήταν σειρά του να απειλήσει όμως ο Έρβινγκ ήταν σε ετοιμότητα

Στο 43΄οι Μπάσετ και Ουιμέτ έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία, το μόνο που κατάφερε η Βανκούβερ ήταν ένα άστοχο φάουλ του Σαντοβάλ στις καθυστερήσεις.

Στην επανάληψη η Βανκούβερ μπήκε πιο βελτιωμένη έχοντας επισκεφτεί την εστία της Οτάβας, η οποία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με το πρώτο μέρος. Στο 75’η ευκαιρία Ντο Σάντος πέρασε αουτ.

Στην συνέχεια τους αγώνα ο ρυθμός έπεσε με την Οτάβα να έχει κάποια ξεσπάσματα χωρίς όμως να μπορεί να διευρύνει το σκορ. Το σύνολο του Γκότμπι δεν κατάφερε να αξιοποίηση τις λιγοστές στιγμές που είχε.

Πλέον η Οτάβα έχει 11 βαθμούς και είναι 7 θέση, η Βανκούβερ παρέμεινε στην τελευταία θέση με 7 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ατλέτικο Οτάβα: Ίνγκαμ, Ουιμέτ, Εσπέχο, Σίνγκ, Τισό (Σακό 76’), Ακόστα, Χάγουορθ (Ασσί 63’), Μπάσετ (Αντίνορο 85’), Ζακ Φερχόβεν (Ντος Σάντος 63’), Βερχόβεν (Μπάχαους 76’), Σάλτερ.

Βανκούβερ:Έρβινγκ, Κάμερον, Ρομέο, Γουάιτ, Κρόφορντ, Γκίμα (Ταχίντ 46’), Μπίταρ, Ζαντέχ (Μπακαρέ 46΄), Κουάκ (Χένρι 46’), Σαντοβάλ, Χάνταλ (Κινάνι 83’).