EURO 2024: Δεν τα κατάφερε η Κύπρος, άνετα το 3/3 η Πορτογαλία

Άδικη ήττα για Κύπρο, εύκολα η Πορτογαλία και η Τσεχία

Την ήττα με 1-2 από τη Γεωργία γνώρισε η Κύπρος στη Λάρνακα, ενώ τις νίκες πανηγύρισαν η Τσεχία, η Πορτογαλία και η Σκωτία.

Αναλυτικά οι όμιλοι:

1ος  όμιλος

Η Κύπρος πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να πάρει βαθμούς στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Γεωργία, χάνοντας με 2-1. Στο 31’ ένα λάθος του Γκόκιτς, έστειλε τη μπάλα στον Μικαουτάτζε, ο οποίος άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ. Ο Φάμπιο Βερίσιμο υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Κύπρου στο 38’, μετά από μαρκάρισμα του Λοτσοσβίλι στον Μηνά Αντωνίου μέσα στην περιοχή. Ο Ιωάννης Πίττας ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε από την άσπρη βούλα. Στα τελευταία λεπτά η Γεωργιανοί ανέβασαν στροφές και οι κόποι τους ανταμείφθηκαν όταν ο Νταντασβίλι (που είχε περάσει ως αλλαγή στον αγώνα) έκανε το 2-1 με συρτό σουτ.

Με μία απίθανη ανατροπή στα τελευταία λεπτά, η Σκωτία νίκησε 1-2 τη Νορβηγία στο Οσλο, παρέμεινε στην κορυφή του 1ου προκριματικού ομίλου του EURO 2024 και έκανε από νωρίς τεράστιο βήμα για να εξασφαλίσει μία θέση στα τελικά της Γερμανίας.

5ος  όμιλος

Η Τσεχία δεν είχε πρόβλημα απέναντι στα Νησιά Φερόε, επικρατώντας άνετα με 0-3 εκτός έδρας. Το σκορ άνοιξε ο Κρέιτσι στο 15’, με τον Σέρνι να πετυχαίνει τα δύο επόμενα τέρματα της ομάδας του.

Η Αλβανία κατάφερε να πάρει σημαντικό τρίποντο στο ματς με τη Μολδαβία, καθώς νίκησε με 2-0. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές ευκαιρίες για καμία από τις δύο ομάδες. Στην επανάληψη, οι ποδοσφαιριστές του Σιλβίνιο μπήκαν πολύ δυνατά, πετυχαίνοντας γκολ ατο 52’ με τον Ασάνι. Το τελικό 2-0 έγραψε ο Μπαχράμι της Σασουόλο, μετά από ασίστ του Ασλάνι.

6ος όμιλος

Το αήττητο σερί του Βελγίου διευρύνθηκε στα έξι ματς μετά την ισοπαλία με την Αυστρία (1-1). Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» έμειναν πίσω στο σκορ έπειτα από αυτογκόλ του Μανγκαλά και κατάφεραν να σώσουν τον βαθμό με τέρμα του Ρομέλο Λουκάκου στο 61’.

Ισόπαλο έληξε το ματς ανάμεσα σε Αζερμπαιτζάν και Εσθονία (1-1). Οι δύο ομάδες βρίσκονται στην τελευταία θέση του με μόλις έναν βαθμό.

7ος όμιλος

Στο μηδέν (0-0) έμειναν Μαυροβούνιο και Ουγγαρία. Το Μαυροβούνιο με αυτή την ισοπαλία μένει στους τέσσερις βαθμούς και στην 3η θέση του ομίλου, ισοβαθμώντας με την Ουγγαρία.

Λιθουανία και Βουλγαρία αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1), αμφότερες έχουν ένα βαθμό και βρίσκονται στην τελευταία θέση του 7ου ομίλου. Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν στο 15’ με τον Γκιρβάιντις, ενώ οι παίκτες του Κρστάγιτς έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία με τον Πέτκοφ. Το αποτέλεσμα έμεινε στο 1-1 μέχρι τη λήξη του αγώνα, με τη Λιθουανία να μένει με δέκα παίκτες από το 17’.

10ος όμιλος

Η Πορτογαλία έκανε το χρέος της απέναντι στη Βοσνία-Ερζεγοβίνη και έκανε το 3/3, ύστερα από τη νίκη με 3-0 επί των Βόσνιων. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο αγωνίστηκε, δεν κατάφερε όμως να σκοράρει. Τον αγώνα «καθάρισε» ο Μπρούνο Φερνάντες, που σέρβιρε τη μπάλα στον Μπερνάρντο Σίλβα για το 1-0, ενώ σκόραρε τα δύο επόμενα γκολ για τους Πορτογάλους με ωραίες προσπάθειες.

Η πολύ καλή πορεία της Σλοβακίας στα προκριματικά του Euro συνεχίστηκαν, με εκτός έδρας τρίποντο στην Ισλανδία (1-2). Οι Σλοβάκοι άνοιξαν το σκορ με τον Κούκα, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Φινμπόγκασον. Ο Σούσλοφ με ατομική προσπάθεια επανέφερε το προβάδισμα για τη χώρα στο 2-1, στο 70ο λεπτό.

Σχετικά εύκολη επικράτηση του Λουξεμβούργου απέναντι στο Λιχτενστάιν με 2-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1ος όμιλος

Νορβηγία-Σκωτία 1-2

(61΄ πεν. Χάαλαντ – 87΄ Ντάικς, 89΄ ΜακΛιν)

Κύπρος-Γεωργία 1-2 (40΄πεν. Πίττας – 31΄ Μικαουτάτζε, 84΄ Νταβιτασβίλι)

Ρεπό: Ισπανία

2ος όμιλος

Γιβραλτάρ-Γαλλία 0-3 (3΄ Ζιρού, 45΄+3΄ πέν. Μπαπέ, 78΄ αυτ. Μουεχί)

Ελλάδα-Ιρλανδία 2-1 (15΄ πέν. Μπακασέτας, 49΄ Μασούρας – 29΄ Κόλινς)

Ρεπό: Ολλανδία

3ος όμιλος

Μάλτα-Αγγλία 0-4 (5΄ αυτ. Απάπ, 28΄ Αλεξάντερ-Άρντολντ, 31΄ πέν. Κέιν, 83΄ πέν. Γουίλσον)

Σκόπια-Ουκρανία 2-3 (31΄ πέν. Μπάρντι, 39΄ Ελμάς – 62΄ Ζαμπάρνι, 68΄ Κονόπλια, 83΄ Τσιγκάνκοφ)

Ρεπό: Ιταλία

4ος όμιλος

Ουαλία-Αρμενία 2-4 (10΄ Τζέιμς, 73΄ Γουίλσον – 19΄, 75΄ Ζελαραγιάν, 30΄, 66΄ Ρανός)

Λετονία-Τουρκία 2-3 (51΄ Εμσίς, 90΄+4΄ Τόμπερς – 23΄ Μπαρντακσί, 61΄ Ουντέρ, 90΄+6΄ Καχβετσί)

Ρεπό: Κροατία

5ος όμιλος

Αλβανία-Μολδαβία 2-0 (52΄ Ασάνι, 76΄ Μπαϊράμι)

Νησιά Φερόε-Τσεχία 0-3 (15΄ Κρέιτσι, 44΄, 75΄ Τσέρνι)

Ρεπό: Πολωνία

6ος όμιλος

Αζερμπαϊζάν-Εσθονία 1-1 (62΄ Κρίβοτσιουκ – 27΄ Σάπινεν)

Βέλγιο-Αυστρία 1-1 (61΄ Λουκάκου – 22΄αυτ. Μανγκαλά)

Ρεπό: Σουηδία

7ος όμιλος

Λιθουανία-Βουλγαρία 1-1 (15΄ Γκιρντβάινις – 27΄ Πέτκοφ)

Μαυροβούνιο-Ουγγαρία 0-0

Ρεπό: Σερβία

8ος όμιλος

Φινλανδία-Σλοβενία 2-0 (13΄ Πογιάνπαλο, 54΄ Άντμαν)

Δανία-Β. Ιρλανδία 1-1 (47΄ Βιντ – 90΄+4΄ Μάρσαλ)

Σαν Μαρίνο-Καζακστάν 0-3 (38΄ Βορογκόφσκι, 64΄ πέν. Ταγκιμπεργκέν, 90΄+3΄ Ζαγνουτντίνοφ)

9ος όμιλος

Λευκορωσία-Ισραήλ 1-2 (16΄ Εμπόνγκ – 85΄ πέν. Βάισμαν, 90΄+2΄ Γκιούκ)

Ανδόρα-Ελβετία 1-2 (67΄ Βιέιρα – 7΄ Φρόιλερ, 33΄ Αμντουνί)

Κόσοβο-Ρουμανία 0-0

10ος όμιλος

Λουξεμβούργο-Λιχτενστάιν 2-0 (59΄ Σινάνι, 89΄ Ροντρίγκες)

Ισλανδία-Σλοβακία 1-2 (41΄πεν. Φινμπόγκασον – 27΄ Κούτσκα, 70΄ Σουσλόφ)

Πορτογαλία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 3-0 (44΄, 90+3΄ Μπερνάρντο Σίλβα, 77΄ Μπρούνο Φερνάντες)