Carabao Cup: Προκρίθηκαν Νιούπορτ, Γουέστ Χαμ, Μπρέντφορντ και Γιουνάιτεντ

Το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του Carabao Cup πήραν οι Νιούπορτ, Γουέστ Χαμ, Μπρέντφορντ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Αντίθετα αναβολή είχαμε στο Λέιτον Όριεντ – Τότεναμ εξαιτίας του ιού.

Η Νιούπορτ Κάουντι νίκησε (3-1) την Γουότφορντ του Βλάνταν Ίβιτς, η Γουέστ Χαμ διέλυσε (5-1) την ακίνδυνη Χαλ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε το καθήκον της απέναντι στη Λούτον, της οποίας επικράτησε με 0-1 και τέλος η Μπρέντφορντ μετά από ένα χορταστικό 2-2 απέναντι στη Γουέστ Μπρομ του Μπίλιτς, πανηγύρισε την πρόκριση στα πέναλτι με 5-4.

Τέλος το ματς της Λέιτον Όριεντ με αντίπαλο την Τότεναμ αναβλήθηκε λόγο πολλών κρουσμάτων covid-19 στη Λέιτον.

Νιούπορτ – Γουότφορντ 3-1

Η Νιούπορτ πανηγύρισε σπουδαία νίκη (3-1) έναντι της Γουότφορντ για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Carabao Cup και συνάμα πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση. Εκτεταμένο ροτέισον από την ομάδα του Ίβιτς που παρόλα αυτά έδειξε πολύ κακό πρόσωπο.

H ομάδα του Μίχαελ Φλιν άνοιξε το σκορ (1-0) μόλις στο 18ο λεπτό έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τρίσταν Άμπραχαμς, ενώ δέκα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 28ο λεπτό ο Τζος Λάμπαντι σκόραρε για το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα στο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι «σφήκες» μείωσαν το σκορ σε 2-1, καθώς ο Ανταλμπέρτο Πενιαράντα ήταν εύστοχος στο πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει. Όμως στο 65ο λεπτό Άμοντ έκανε το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Λέιτον Όριεντ – Τότεναμ αναβλήθηκε

Η EFL ακύρωσε τελικά τον προγραμματισμένο αγώνα της Λέιτον με την Τότεναμ, μόλις λίγες ώρες πριν τη σέντρα, εξαιτίας των πολλών θετικών κρουσμάτων κορωνοϊού που εντοπίστηκαν στην πρώτη.

Η διοργανώτρια αρχή ήρθε σε επαφή με την Οργανισμό Δημόσιας Υγείας της Αγγλίας και τους ιθύνοντες της ομάδας και αποφάσισαν από κοινού να μην διεξαχθεί τελικά ο αγώνας που ήταν προγραμματισμένος για τις 20:00 (ώρα Ελλάδας).

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Ο σημερινός αγώνας για το Carabao Cup, μεταξύ Λέιτον Όριεντ και Τότεναμ δεν θα διεξαχθεί σήμερα το απόγευμα (22/07), όπως είχε προγραμματιστεί. Εξελίσσονται συζητήσεις μεταξύ των υπεύθυνων για τη διεξαγωγή του αγώνα, σχετικά με τις συνέπειες της απόφασης να μην γίνει το σημερινό παιχνίδι και θα είμαστε σε θέση να ανακοινώσουμε περισσότερα σε λίγο», αναφέρει μεταξύ άλλων στην ανακοίνωση της η Football League.

Σύμφωνα με τους κανόνες της EFL, εάν μια ομάδα δεν καταφέρει να συμπληρώσει όσους παίκτες χρειάζονται για να αγωνιστεί, εξαιτίας περιπτώσεων κορωνοϊού, θα αποκλείεται χωρίς να γίνει ο αγώνας και η άλλη ομάδα θα παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Όμως όπως αναφέρουν τα μέσα ενημέρωσης της Αγγλίας, οι δυο ομάδες βρίσκονται σε επαφή και προσπαθούν να βρουν σε συνεργασία με την EFL μια νέα ημερομηνία για να γίνει το παιχνίδι. Φυσικά, αυτό προβληματίζει αρκετά την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, καθώς έχει πολύ επιβαρυμένο πρόγραμμα σε αντίθεση με τις άλλες ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ, αφού έχει να δώσει το «παρών» και στα προκριματικά του Europa League.

Επομένως, τίποτα δεν είναι σίγουρο για την εξέλιξη αυτού του ζευγαριού, ενώ το στενό περιθώριο στο πρόγραμμα των «Σπιρουνιών», αποτελεί «αγκάθι» στην προσπάθεια των δυο ομάδων να βρουν νέα ημερομηνία για το παιχνίδι.

Γουέστ Μπρομ – Μπρέντφορντ 2-2

Σε ένα χορταστικό ματς, τόσο από άποψη φάσεων, όσο και από γκολ Γουέστ Μπρομ και Μπρέντφορντ κονταροχτυπήθηκαν στα ίσα για μία θέση στην επόμενη φάση του θεσμού και αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2. Το ματς πήγε στα πέναλτι και εκεί η Μπρέντφορντ επικράτησε με 5-4 και εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Το πρώτο ημίχρονο ναι μεν είχε πολλές φάσεις, αλλά οι παίκτες των δυο ομάδων στάθηκαν αρκετά άστοχοι και το 0-0 στην ανάπαυλα ήρθε αναπόφευκτα. Αντίθετα το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε «θρίλερ». Στο 56‘ ο Ρόμπσον Κανού σκόραρε με πέναλτι για το 1-0, ωστόσο μόλις δύο λεπτά μετά ο Εμιλιάνο σκόραρε για το 1-1.

Η ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς προηγήθηκε εκ νέου με 2-1 πάλι με εύστοχο πέναλτι του Κανου. Η ομάδα του Τόμας Φρανκ ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει και ο Μάρκους Φρος στο 73′  διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι και εκεί ο Ντιανγκανά στάθηκε μοιραίος για τους γηπεδούχους, καθώς αστόχησε στην δική του εκτέλεση και έτσι η Μπρέντφορντ επικράτησε με 4-5 και συνέχισε στον θεσμό.

Γουέστ Χαμ- Χαλ 5-1

Η Γουέστ Χαμ είχε εύκολο βράδυ, καθώς συνέτριψε (5-1) την Χαλ και προκρίθηκε πανηγυρικά στον επόμενο γύρο του Carabao Cup.

Τα «σφυριά» του Ντέιβιντ Μόγιες δεν αφήσαν πολλά περιθώρια στην αντίπαλο τους, αφού μόλις στο 18ο λεπτό ο Σνόντγκρας άνοιξε το σκορ για το 1-0, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρονίου (45+1) ο Αλέ έκανε το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιαρμολένκο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 56′ Ο Μάλικ Ουάιλκς είχε μειώσει στο 70ο λεπτό το σκορ προσωρινά σε 3-1.

Προς το τέλος του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90+1 ο Αλέ σκόραρε για το 4-1 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ενώ το τελικό 5-1, διαμόρφωσε ο Γιαρμολένκο με πέναλτι στο 90+2 που ήταν επίσης το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Πανηγυρικά στην επόμενη φάση της διοργάνωσης ο ομάδα του Σκωτσέζου τεχνικού.

Λούτον -Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε το καθήκον της, καθώς  νίκησε (0-3) την Λούτον και πέρασε με ευκολία στην επόμενη φάση.

Η ομάδα του Νορβηγού Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς και παρά το εκτεταμένο ροτέισον, επικράτησε της κατώτερης Λούτον με 0-3 χάρη στα γκολ του  Χουάν Μάτα (44′ με πέναλτι), του Μάρκους Ράσφορντ για το 0-2 στο 88ο λεπτό και με τον Μέισον Γκρίνγουντ (90+2′), που διαμόρφωσε το τελικό 0-3.