Η τύχη του γύρισε την πλάτη

Άδικη ήττα δέχτηκε ο ΠΑΟΚ στη Ρωσία από την Κράσνονταρ και πλέον θα διεκδικήσει την πρόκριση στους ομίλους του Champions League στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-1 από την Κράσνονταρ στη Ρωσία, στον πρώτο αγώνα για τα playoffs του Champions League. Πλέον οι Θεσσαλονικείς θα διεκδικήσουν την πρόκριση στην Τούμπα την άλλη εβδομάδα.

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με τον Πέλκα, όμως στη συνέχεια δέχτηκε την ανατροπή με τα γκολ των Κλάεσον και Καμπέλα. Χαμένο πέναλτι είχε ο ΠΑΟΚ με τον Πέλκα και δοκάρι με τον Ελ Καντουρί.

Η ομάδα του Φερέιρα στάθηκε πολύ καλά αγωνιστικά εκτός έδρας, έδειχνε να ελέγχει στο περισσότερο διάστημα τον ρυθμό του αγώνα, έχασε σε κομβικά χρονικά διαστήματα το πέναλτι και το δοκάρι, όμως η ρωσική ομάδα εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν και πήρε τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να μπει μπροστά στο σκορ από το 7ο λεπτό. Ο Σβαμπ σούταρε έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Κάιο και μετά από υπόδειξη του VAR, ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι. Ο Πέλκας ανέλαβε το πέναλτι, όμως δεν ήταν καλή η εκτέλεση, με τον Σαφόνοβ να αποκρούει.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έφταναν με αξιώσεις στην εστία του Σαφόνοφ και έδειχνε ότι μπορούσε να φτάσει σε κάποιο τέρμα. Από την άλλη οι Ρώσοι προσπαθούσαν να ανοίξουν την άμυνα του ΠΑΟΚ, όμως η ελληνική ομάδα κρατούσε μακρία την Κράσνονταρ.

Ο Δικέφαλος του βορρά κατάφερε να προηγηθεί στο 32ο λεπτό. Μετά από ωραία κάθετη σέντρα του Γιαννούλη από τα αριστερά, ο Πέλκας έκανε την προβολή, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Στο 39ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Γιαννούλης υπέπεσε σε λάθος μαρκάρισμα στον Καμπέλα, μέσα στην περιοχή  και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι. Ο Κλάεσον ανέλαβε την εκτέλεση, ευστοχώντας σε 1-1.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες σε 1-1, με την ομάδα του Φερέιρα να έχει στα μέτρα του παιχνίδι και να ελέγχει τον ρυθμό.

Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε και το δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν για το γκολ, όμως ο ΠΑΟΚ κρατούσε και προσπαθούσε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις.

Στο 65ο λεπτό ένα σουτ του Βάντερσον από τα δεξιά, ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε εύκολα.

Στο 68ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα. Μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, ο Γιαννούλης έκανε την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά, όμως ο Ελ Καντουρί από το σημείο του πέναλτι, έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα χτύπησε το αριστερό δοκάρι του Σαφόνοβ.

Η μπάλα τιμώρησε τον ΠΑΟΚ και όταν δεν κατάφερε να κάνει πριν, το έπαθε… στο 70′ ο Πετρόφ έβγαλε ωραία μπαλιά προς τον Μπεργκ, στην πλάτη της άμυνας, ο Σουηδός επιθετικός πρόλαβε τον Ζίβκβιτς και στη συνέχεια ο Καμπέλα σε κενό τέρμα έκανε το 1-2.

Στο 81ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μιχαηλίδης πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μέχρι το τέλος δεν κατάφερε ο ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει και το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Κάιο, Κλάεσον, Μπεργκ, Όλσον- Σβαμπ, Κρέσπο, Ινγκασον

Κράσνονταρ (Μουράντ Μουσάεφ, 4-3-3): Σαφόνοβ, Σ. Πετρόβ, Κάιο, Σορόκιν, Ραμίρεζ, Καμπελά (81′ Ουτκίν), Όλσον, Βιλένα, Βάντερσον (86′ Σουλεϊμάνοφ), Μπεργκ, Κλάεσον

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα, 3-4-3): Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Κρέσπο, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Γιαννούλης, Ζίβκοβιτς, Πέλκας (78′ Μπίσεσβαρ), Τζόλης (84′ Σφιντέρσκι)