CEV Challenge Cup: Μεγάλη ανατροπή και πρόκριση του Ολυμπιακού στον τελικό!

Με μια μεγάλη ανατροπή και νίκη στο “χρυσό σετ” επί του Παναθηναϊκού, ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση στον τελικό του CEV Challenge Cup και θα διεκδικήσει ακόμη μια ευρωπαϊκή κούπα!

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-4 (1-3 και το χρυσό σετ) τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγίου Θωμά για τον επαναληπτικό ημιτελικό του CEV Challenge Cup βόλεϊ ανδρών και πήραν την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι», παρόλο που είχαν χάσει τον πρώτο αγώνα στο Ρέντη με 1-3 και είδαν τους «πράσινους» να παίρνουν το πρώτο σετ και να προηγούνται με 24-23 και 25-24 στο δεύτερο σήμερα, επέστρεψαν, πήραν τρία συνεχόμενα κάνοντας το 1-3 (25-22, 25-27, 21-25, 17-25), για να ακολουθήσει «περίπατος» στο χρυσό σετ (6-15), που τους έδωσε την πρόκριση.

Στον διπλό τελικό, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, με το πρώτο ματς στις 8/3 στο Ισραήλ και τη ρεβάνς στις 15/3 στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Υπενθυμίζεται ότι το παιχνίδι ήταν αρχικά προγραμματισμένο για χθες το απόγευμα, αλλά αναβλήθηκε, καθώς υπήρξε ένταση μεταξύ οπαδών του Παναθηναϊκού και Αστυνομίας έξω από το κλειστό του Αγίου Θωμά και η Αστυνομία έκανε χρήση δακρυγόνων, με συνέπεια η ατμόσφαιρα στο γήπεδο να γίνει αποπνικτική.

Στο πρώτο σετ, o Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3-1 και 5-3, με τον Ιντάλγκο να μειώνει σε 5-4 και τον Κουμεντάκη, με δύο επιθέσεις, να ισοφαρίζει σε 6-6. Ο Στερν ισοφάρισε σε 7-7, ο ΠΑΟ πέρασε μπροστά (10-7, 12-8), όμως ο Ιντάλγκο μείωσε σε 13-11. Με άσσο του Παγένκ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 15-15, με τους «πράσινους» να φτάνουν στο 20-18. Με εξαιρετική υποδοχή του Τζιάβρα και δυνατό καρφί του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 21-20, ο Παγένκ ισοφάρισε σε 21-21, με πρώτο χρόνο, με τους «ερυθρόλευκους» να περνούν μπροστά (21-22), μετά από λάθος επίθεση των γηπεδούχων. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δέχθηκε σερί 4-0 και απώλεσε το πρώτο σετ (25-22).

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» στο δεύτερο σετ με δύο πόντους του Ιντάλγκο, για το 2-1, με τον Κουβανό ακραίο να «γράφει» και το 5-4, με άσσο. Με δύο διαδοχικές επιθέσεις του Στερν, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +2 (7-9), ο Ιντάλγκο δήλωσε ξανά «παρών», για το 11-9, ενώ ο Παγένκ, με πρώτο χρόνο, έκανε το 12-10! O Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και άουτ του Σάντερ, πήρε προβάδισμα τριών πόντων (15-18), όμως έπαθε «μπλακ άουτ», δέχθηκε 4-0 σερί από τον Παναθηναϊκό και βρέθηκε πίσω με 19-18. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, προηγήθηκε ξανά, αυτή τη φορά με 21-20, ενώ ο Στερν ισοφάρισε δύο φορές, σε 23-23 και 24-24. Ο Στερν κέρδισε το μπλοκ άουτ, για το 26-25 και ο Γκουσταβάο, με άσσο, «έγραψε» το 27-25 και το 1-1!

Με δύο επιθέσεις του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 και 2-2, στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ενώ με τρεις πρώτους χρόνους του Παγένκ, έφτασε στο 5-3! Ο Στερν κέρδισε άλλη μία επίθεση, για το +3 (3-6) των «ερυθρόλευκων», με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Ο Στερν συνέχισε δυνατά και πήρε ένα ακόμα μπλοκ άουτ, κρατώντας το +3 (5-8), ενώ έκανε και το 10-7. Μετά από φιλέ του Κοβάρ, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 11-8, όμως ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» σερί 4-0 και προσπέρασε (12-11). Ο Κουμεντάκης μείωσε σε 15-14 και 16-15, ο Ιντάλγκο ισοφάρισε σε 16-16 και ο Γκουσταβάο έδωσε προβάδισμα (16-17), μετά από εντυπωσιακή φάση! Ο Ολυμπιακός διατήρησε την ψυχραιμία του και ο Ιντάλγκο ανέβασε τη διαφορά στο +2 (17-19), σε ένα κρίσιμο σημείο, όμως ο ΠΑΟ ισοφάρισε (19-19). Ο Ιντάλγκο «έγραψε» το 21-20, ο Στερν το 22-20, με άσσο, με τον Παγένκ να μπλοκάρει, για το 23-20. Ο Στερν πήρε άλλον έναν άσσο, για το 24-20 και ήταν και αυτός που έκανε το 2-1, με 25-21!

Με δύο πόντους του Γκουσταβάο, στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 2-0, με τον Παγένκ να κάνει το 3-1 και τον Στερν το 4-1. Μετά από άουτ των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +3 (3-6), με τον Γκουσταβάο να «γράφει» το 8-6. Μετά από άουτ του Κοβάρ, ο Ολυμπιακός επανήλθε στο +3 (7-10) και στη συνέχεια, έφτασε στο +6 (11-17), με άσσο του Τράβιτσα! Ο Γκουσταβάο, με πρώτο χρόνο, έκανε το 18-12, ενώ το χαμένο σερβίς του Ερνάντεζ έφερε το 21-15! Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 21-17, όμως ο Κουμεντάκης «χτύπησε» ξανά, για το 22-17 και το 23-17. Ο Στερν κέρδισε άλλη μία επίθεση, για το 24-17, με τον Κουμεντάκη να οδηγεί την πρόκριση στο «χρυσό» σετ, αφού έκανε το 3-1, με 25-17!

Στο «χρυσό» σετ, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά, αφού προηγήθηκαν με 3-0, με πρώτο χρόνο του Παγένκ, με τον Ιντάλγκο να κερδίζει μπλοκ, για το 4-0! Ο Ολυμπιακός συνέχισε την απίστευτη κυριαρχία του, έφτασε το 10-3, με μπλοκ του Παγένκ, με τον Ιντάλγκο να κάνει το 11-3, με άσσο! Ο Παγένκ, με πρώτο χρόνο, «έγραψε» το 12-4, ο Ιντάλγκο το 14-4, με τον Μπάση να στέλνει το σερβίς του στο φιλέ και τον Ολυμπιακό να παίρνει την πρόκριση στον τελικό, κερδίζοντας το «χρυσό» σετ, με 15-6!