“Χ-αμογέλασε” στο τέλος ο ΠΑΣ Γιάννινα

Ισόπαλες με σκορ 1-1 ήρθαν Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα στο ΔΑΚ Λαμίας, στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super league ΣΟΥΡΩΤΗ.

Το προβάδισμα στους γηπεδούχους έδωσε ο Καραμάνος (56′), την ισοφάριση για τους Γιαννιώτες  ο Κάστρο (86′) λίγο πριν την εκπνοή του ματς.

Το πρώτο ημίχρονο στο ΔΑΚ Λαμίας ξεκίνησε με πολλά λάθη κι από τις δυο ομάδες.  Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 12ο λεπτό για την Λαμία. Ο Μπερτόλιο σούταρε από μακρινή απόσταση με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία του Νεοφυτου.

Μετά από τρία λεπτά ο Πάντελιτς εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο τείχος και άλλαξε πορεία εντελώς.

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα πέρασε ανεκμετάλλευτη στο 22ο λεπτό του αγώνα.

Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Κάργας έπιασε καρφωτή κεφαλιά αλλά ο Σαράνοφ για αλλαγή μια φορά απέδειξε ποσό καλός πορτιέρο είναι και διαβάζοντας την φάση έδιωξε σε κόρνερ.

Μεγάλη ευκαιρία για την Λαμία ήρθε λίγα λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μπαράλες έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Νεόφυτος έδιωξε.

Οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια κρατώντας το αρχικό 0-0.

Δέκα λεπτά μετά το ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ. Ο Βάντερσον έσωσε την μπάλα πριν βγει άουτ, σημάδεψε τον Καραμάνο που βρισκόταν μέσα στην περιοχή και ο δεύτερος με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Νεόφυτο και έκανε το 1-0 υπέρ της Λαμίας.

Στη συνέχεια ο Γιάννης Πετράκης, βλέποντας την ομάδα του πίσω στο σκορ, έδωσε περισσότερη επιθετική πνοή στην ομάδα του, προσπαθώντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Οι Φθιώτες «κρατούσαν καλά» μέχρι το 86’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπουκουβάλα, ο Κάστρο πήδηξε και έπιασε την κεφάλια, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Σαράνοφ, διοαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τζημόπουλος, Πάντελιτς,

Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Σκόνδρας(46’ Βασιλαντωνόπουλος), Βάντερσον, Αντέτζο, Καρυπίδης, Μπεχαράνο, Μπαράλες, Μπερτόλιο, Καραμάνος, Πίτι(69’ Μπλάζιτς) , Δημούτσος(82’ Τομάς)

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Νεόφυτος, Νικολιάς, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Αθανασιάδης, Σκόνδρας(62’ Γιάκος), Κάστρο, Βιδάλ(60’ Αποστολόπουλος), Μάνος(67’ Λεό), Πάντελιτς, Κάργας