Ισόπαλο το αποτέλεσμα στο Αρτέμιο Φράνκι

Για την 27η αγωνιστική του Ιταλικού Πρωταθλήματος η Φιορεντίνα κόλλησε στο ισόπαλο 1-1 με την Λάτσιο στο «Αρτέμιο Φράνκι». Οι Βιόλα έβαλαν εμπόδιο στους Ρωμαίους που θέλουν την τετράδα.

Στα πρώτα λεπτά του πρώτου μέρους η Φιορεντίνα είχε την κατοχή χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά τον Στρακόσια ο οποίος είχε σημαντική βοήθεια από την άμυνα.  Για την Λάτσιο η πρώτη σημαντική ευκαιρία ήταν 21΄με το δοκάρι του Ιμόμπιλε, λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-1με ωραίο δυνατό σουτ . Στο 36’ οι Βιόλα έχασαν τον Κιεζα από τραυματισμό.

Μετά το γκολ οι Λατσιάλοι πήραν αρκετές  επιθετικές πρωτοβουλίες όμως έπεφταν πάνω στο εξαιρετικό Τερατσιάνο .  Στην επανάληψη ο Σαβιτς απειλησε στο 47΄ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 59΄ ο Μιράλας απάντησε με το άστοχο σουτ. Η ομάδα της Φλωρεντίας ανέκτησε την κατοχή με αποτέλεσμα να φέρει το ματς στα ίσια στο 61΄ με τον Μουριέλ ο οποίος ήταν κινητικός. Επίσης οι γηπεδούχοι σωστά διαμαρτύρονται για πέναλτι πάνω στον Σιμεόνε 72΄. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε και το 1-1 παρέμενε μέχρι το φινάλε.