Η νέα ομάδα του «τριφυλλιού» δυσκολεύτηκε στα δύο πρώτα σετ ωστόσο στα δύο τελευταία έδειξε την ποιότητα της. Καρκάσες, Άτκινσον και Σαμαντάν σήκωσαν το επιθετικό βάρος ενώ το «τριφύλλι» είχε υπεροχή σε μπλοκ και σέρβις. Η Γκρότους είχε και πάλι θετική συμβολή ενώ δυναμική ήταν η εμφάνιση και της Μεταξά και τέλος σταθερές αξίες ήταν και πάλι οι Παπαφωτίου και η Ρόγκα

Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο μεταξύ των δύο ομάδων με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και με ευτυχή κατάληξη στο τέλος για το «τριφύλλι».

Οι φιλοξενούμενες αιφνιδίασαν στην αρχή του ματς με 1-4 , ωστόσο το «τριφύλλι» κατάφερε να συνέλθει και σταδιακά κατάφερε να πάρει κεφάλι με 9-8.

Η Τσβόλε συνέχισε να βρίσκει τρόπους να παίρνει πόντους με πλασέ κυρίως και κάποια πράσινα λάθη και πήρε κεφάλι με 12-15.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο πήρε κρίσιμο πόντο η Μάρετ Γκρότους και από  εκεί ξεκίνησε μια μεγάλη αντεπίθεση και ένα σπουδαίο σερί που πήγε στο 17-15 με την Άτκινσον στο σερβίς.

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενες βρήκαν εκ νέου τον τρόπο και είχαν το προβάδισμα με 20-22 και 23-24 , όμως το συγκρότημα του Καλμαζίδη πήρε έναν κρίσιμο πόντο με την Άτκινσον έπειτα από αμυντική προσπάθεια της Παπαφωτίου και ισοφάρισε σε 24-24.Ο Παναθηναϊκός τελικά πήρε το σετ ψυχωμένα με 28-26 και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η Τσβόλε συνέχισε να εκμεταλλεύεται τα λάθη των πράσινων και πήραν καθοριστικό πλεονέκτημα στο σκορ με 15-19.

Αυτή τη φορά οι «πράσινες» δεν κατάφεραν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση και το σετ έληξε με 21-25 και 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ανέβασε ταχύτητα και πήρε  μεγάλο προβάδισμα με 9-5 και κατόπιν με 11-7. Η ποιότητα του «τριφυλλιού» φάνηκε και προς το τέλος του σετ με σταθερό προβάδισμα στο 21-15 για να κάνει το 2-1 τελικά ο Παναθηναϊκός με 25-18.

Αναφορικά με το τέταρτο σετ το «τριφύλλι» πάτησε και πάλι το γκάζι και είχε προβάδισμα με 4-1, 11-7 και 18-13 αντιστοίχως. Η συνέχεια του σετ ήταν τυπική και ο ΠΑΟ κατέκτησε το σετ και το ματς με 25- 16.

Διακύμανση: 1ο σετ: 7-8, 13-16, 18-21, 28-26 2ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 21-25 3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-15, 25-18 4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-13, 25-16 *

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 61 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-1 (28-26, 21-25, 25-18, 25-16) σε 96′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 18 (17/30 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 24% άριστες), Άτκινσον 21 (18/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρότους 12 (10/20 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. – 40% άριστες), Παπαφωτίου 4 (4 άσσοι), Σαμαντάν 17 (11/17 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μεταξά 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 47% υπ. – 20% άριστες), Γενιτσαρίδη, Κελεσίδη.

ΤΣΒΟΛΕ (Πασκάλ Βένεμαν): Ρόσλερ 9 (7/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νόμπελ 4 (1/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 88% υπ. – 50% άριστες), Βέλενερ 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Κοκ 19 (18/30 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 32% άριστες), Σιλντερούις 6 (4/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σόλτεν 12 (8/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Βαν Ντε Βεν (λ, 51% υπ. – 31% άριστες), Κονίνεμπεργκ 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Σίνεμα, Χέντρικς 6 (6/15 επ., 42% υπ. – 26% άριστες).

Αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της Τσβόλε Βένεμαν Πασκάλ δήλωσε τα εξής: «Στα δύο πρώτα σετ πιάσαμε μια καλή απόδοση και πιέσαμε στο μπλοκ και στο σερβίς. Στο πρώτο σετ ήταν πολύ κοντά στο σετ αλλά λυγίσαμε στις λεπτομέρειες. Στο δεύτερο σετ καταφέραμε και το κατακτήσαμε κρατώντας το ίδιο επίπεδο απόδοσης.

Δεν καταφέραμε να παίξουμε σε υψηλό επίπεδο στα άλλα δύο σετ καθώς χάσαμε τη δυναμική μας και δεν ήμασταν συνεπείς στο πλάνο μας, ειδικά στο μπλοκ και στο σέρβις.

Παράλληλα ο Παναθηναϊκός που είναι μια ομάδα με μεγάλη ποιότητα ανέβασε την απόδοσή του και ήρθε η ήττα για εμάς.

Πλέον στην ρεβάνς περιμένουμε να μάθουμε από τα λάθη μας και για εμάς ήταν μεγάλη εμπειρία να παίξουμε σε αυτό το επίπεδο»

Νόμπελ Λίσα «Στο πρώτο και στο δεύτερο σετ δείξαμε να έχουμε έναν έλεγχο του αγώνα και παλέψαμε ως το τέλος. Στην συνέχεια όμως ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του και έφτασε στη νίκη. Στην ρεβάνς θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο δυνατό και περιμένουμε πολύ κόσμο και από εμάς και από τον Παναθηναϊκό».

Από την πλευρά του ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Πετύχαμε μια σημαντική νίκη και πιστεύω ότι το σερβίς μας άλλαξε την εικόνα του ματς. Σε γενικές γραμμές η υποδοχή μας δεν πήγε πολύ άσχημα. Μπορούμε να κάνουμε ακόμα καλύτερο και στοχευμένο σερβίς τακτικά.

Πάντα το πρώτο ματς είναι δύσκολο σε μια σεζόν και ποτέ δεν ξέρεις πως ακριβώς θα παρουσιαστείς και σίγουρα σε έναν θεσμό όπως το Challenge Cup με διπλά ματς δημιουργείται μια έξτρα πίεση. Πιστεύω ότι είμαστε καλύτερη ομάδα και αυτό φάνηκε στο τέλος και πρέπει να εκμεταλλευτούμε τα ατού όλων των αθλητριών που έχουμε. Έχουμε 4 μπλοκέρ που μπορούν να κάνουν πολύ καλή δουλειά και γνωρίζοντας και τον αντίπαλο πλέον ξέρουμε τι περιμένουμε.

Η Ολλανδία έχει μεγάλη παράδοση στο άθλημα και οι ομάδες τους παίζουν σωστά αν και δεν έχουν σε καμία περίπτωση τη δική μας ποιότητα.

Κένια Καρκάσες «Το πρώτο ματς είναι πάντα δύσκολο αλλά είμαι σίγουρη ότι στο δεύτερο ματς θα είμαστε ακόμα καλύτερες. Η αντίπαλός μας ήταν μια νεανική ομάδα με ενέργεια και σίγουρα μας δυσκόλεψε σε κάποια σημεία.

Παρόλα αυτά σήμερα είμαστε χαρούμενες για το αποτέλεσμα και έχουμε το μυαλό μας στην προετοιμασία για την ρεβάνς. Αισθάνομαι ήδη πολύ οικεία και ο κόσμος μας είναι πολύ ζεστός».

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι δίπλα στα «φίνα κορίτσια» ήταν η ομάδα μπάσκετ με αμαξίδιο του Παναθηναϊκού αλλά και ο πρωταθλητής άρσης βαρών Θοδωρής Ιακωβίδης.