Μπάσκετ Γυναικών: Με το “δεξί” στο Eurocup ο Ολυμπιακός

Ιδανικό ξεκίνημα στην Ευρώπη για την ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακό.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το φετινό ευρωπαϊκό της ταξίδι, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πανηγύρισαν σπουδαίο «διπλό» στην Τουρκία, αφού επικράτησαν με 85-69 της Melikgazi Καϊσέρι, για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurocup, με τέσσερις διψήφιες σε πόντους (20 η Νικολοπούλου, 18 η Χριστινάκη, από 16 Βίτολα, Γουίλιαμς, εννιά η Μόρρισον). Στη δύσκολη έδρα της τουρκικής ομάδας, τα κορίτσια του Ολυμπιακού προηγήθηκαν για πρώτη φορά (32-33) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όμως πραγματοποίησαν εξαιρετικό δεύτερο, πήραν προβάδισμα ακόμα και με +20 (61-81) και έκαναν, έτσι, νικηφόρα πρεμιέρα στην Ευρώπη, έχοντας 56% στα δίποντα και 33,33% στα τρίποντα.

Με 2/2 βολές της Γουίλιαμς, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 7-7, στο 6:19, με την τουρκική ομάδα να φτάνει στο 15-9 και την Χριστινάκη να μειώνει σε 15-11, με λέι απ (2:45). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις γηπεδούχες μπροστά στο σκορ, με 24-15, με την Χριστινάκη να σκοράρει, νωρίτερα (0:35), για το 22-15. Στη δεύτερη περίοδο, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ανέβασαν ακόμη περισσότερο «στροφές» και πλησίασαν στον πόντο (26-25), με τρίποντο της Κολλάτου (7:28), ενώ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά, στο 2:23, με καλάθι της Βίτολα, η οποία «έγραψε» το 33-32. Στη συνέχεια, οι Τουρκάλες προσπέρασαν ξανά (37-33), όμως η Γουίλιαμς, με δύο βολές, διαμόρφωσε το 37-35 του ημιχρόνου.

Δυνατά «μπήκαν» τα κορίτσια του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο και ισοφάρισαν σε 41-41, με τζαμπ σουτ της Μόρρισον (7:56), ενώ στη συνέχεια, βρέθηκαν πίσω με 46-43. Ωστόσο, με καλάθια των Βίτολα (5:34) και Γουίλιαμς (5:01), πέρασαν και πάλι μπροστά (46-47), με την Νικολοπούλου να ανεβάζει τη διαφορά στο +9 (47-56), με τρίποντο, στο 1:53! Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγαν με 11 πόντους (49-60), με ωραίο καλάθι της Γουίλιαμς, στα 35 δευτερόλεπτα, σκορ με το οποίο «έκλεισαν» το τρίτο δεκάλεπτο. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η ομάδα του Θάνου Νίκλα «ανέβηκε» ακόμη περισσότερο και με καλάθι της Βίτολα, επτά λεπτά πριν από το φινάλε, έφτασαν στο 71-57. Νέο καλάθι της Βίτολα (3:25) και 78-61 ο Ολυμπιακός, ο οποίος με τρίποντο της Νικολοπούλου, στο 2:26, ξέφυγε με +20 (61-81), παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και κερδίζοντας, έτσι, με 85-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 37-35, 49-60, 69-85